В медиите
Емил Кабаиванов: Ако има референдум, той ще бъде противоконституционен
Българска национална телевизия, "Денят започва", 11 октомври 2012 година, 7.50 часа
Водещ Марио Гаврилов: Така, сега, след като разбрахме, че на много места трябва да избират между финансовата принуда и необходимостта децата да бъдат образовани, се насочваме към един проблем, който през последните дни вълнува както политиците, така и обикновените хора в България, а именно бъдещето, или липсата на такова, на АЕЦ "Белене" и необходимостта народът да се произнесе на референдум. Мой гост по тази тема тази сутрин е лидерът на СДС Емил Кабаиванов. Добро утро, г-н Кабаиванов.
Емил Кабаиванов: Добро утро, г-н Гаврилов.
Водещ: Предполагам, че в СДС нямате промяна в позицията си против строителството на АЕЦ "Белене", нали така, да уточним първо това?
Ем. Кабаиванов: Точно така. Последните повече от 20 години Съюзът на демократичните сили няма промяна в своята позиция, а тя е против строежа на АЕЦ "Белене". И то не е случайна или емоционална позиция, тя е на базата на разговори, срещи с експерти. Става въпрос за това, че този проект не гарантира няколко основни неща - на първо място ядрената безопасност, на второ място икономическата изгода за България, и на трето място, ако си спомним какво се случва през последните години, а то е важно, всичко ставаше на тъмно, няма откритост, българските граждани не бяха информирани как са сключвани договорите, как са избирани изпълнителите на това, което е извършвано на площадката на АЕЦ "Белене". Аз твърдя, че има сериозни и драстични нарушения на много закони, включително и на Закона за обществените поръчки. Така че откъдето и да го погледнем, този проект не само че не е изгоден за България, той е обвит в една тъмнина и секретност, което ни дава основание да призовем българските граждани да не участват в евентуалния референдум. Защото ние твърдим, че ако има референдум, той ще бъде противоконституционен. И ако някой се съмнява в нашето твърдение, може да сезира Конституционния съд, защото той единствен може да се произнесе върху това.
Водещ: Дайте, пояснете малко това ваше твърдение за противоконституционност на референдума, защото е малко странно, нали, дясна партия да бъде против такова всенародно допитване. В края на краищата, нали, винаги е най-добре народът да реши.
Ем. Кабаиванов: Така е. И най-малко е нелепо, ако някой отправя обвинения срещу Съюза на демократичните сили, че ние сме против референдум. Напротив, ние винаги сме били гарант да се спазват демократичните принципи в България. И затова бяхме създадени, затова възникна Съюзът на демократичните сили. В конституцията ясно е разписано кои въпроси са от прерогативите на Народното събрание и на изпълнителната власт, на Министерския съвет. Решението дали да се строи АЕЦ "Белене" е от отговорностите на изпълнителната власт. Управляващото мнозинство взе правилно решение, ние го подкрепихме, да спре строежа на АЕЦ "Белене". Сега, този референдум, който евентуално може да се проведе, той няма да донесе нищо ново, нищо позитивно. Напротив, реално гласът на българския гражданин ще бъде използван, за да се удовлетворят нечии икономически интереси. Ние искаме честно, и затова нашата позиция е такава, честно да призовем българските граждани да не участват в този политически цирк. Това не е референдум, който е референдум. . . който трябва да отговаря на нашите виждания за развитие на демокрацията, това е един политически цирк.
Водещ: Ако все пак обаче се стигне до гласуване, има ли някакъв смисъл изобщо от това всенародно допитване, след като. . . дори да допуснем, че мнозинството българи кажат - да, да се строи АЕЦ "Белене", въпреки това правителството, дали ще бъде на ГЕРБ, или следващо, или което и да е, води тези преговори, то има много лостове да не изпълни, така, народната воля.
Ем. Кабаиванов: Ето, това е още един капан, в който БСП иска да ни вкара. Ако ние твърдим, че референдумът е противоконституционен. . . ако управляващото мнозинство не вземе решение за референдум, те ще бъдат обвинени, че не спазват демократичните принципи. Ако такъв референдум се проведе, аз не смятам, че от него ще произлязат някакви действия на изпълнителната власт. Ето, виждате, това е един капан. И ако Българската социалистическа партия иска с това да си вдигне изборния резултат следващата година, мисля, че няма да успее. Но не искам българските граждани да участват в този политически цирк. Той е непочтен спрямо нас.
Водещ: А от политическа гледна точка за вас не е ли по-добре да се проведе такъв референдум, тъй като, така, все повече стават коментарите, че той ще бъде неуспешен, при положение че се изисква да гласуват поне толкова хора, колкото са гласували на последните парламентарни избори, което не е никак лесна задача?
Ем. Кабаиванов: Това са сметки, които правят политолозите и социолозите най-вече. За нас участието в референдума е недопустимо, защото ние твърдим, че той е противоконституционен. . . и няма как да участваме в него. Даже позицията за неучастие е. . . и ние призоваваме всички, които са противници на изграждането на АЕЦ "Белене", да не участват в референдума. Така трайно ще бъде решен въпросът "за" или "против" АЕЦ "Белене".
Водещ: А не е ли по-добре да гласуват в този референдум и повечето българи като кажат "не" на проекта, значи той. . . завинаги е решена неговата съдба?
Ем. Кабаиванов: Не, не. Не можем да позволим нашият глас да бъде използван в този политически цирк. Казах ви - проект на тъмно, неясна икономическа целесъобразност, неясна безопасност. Как да участваме в този референдум? За какво? За да решаваме въпроси, които са вътрешнопартийни за БСП, или пък да попадаме в конституционни капани? Просто това е недопустимо.
Водещ: Г-н Кабаиванов, ако все пак обаче управляващото мнозинство реши да провежда този референдум, вие възнамерявате ли да предприемете някакви юридически действия, тъй като твърдите, че той е противоконституционен?
Ем. Кабаиванов: Ако все пак се вземе решение за провеждане на референдума, Съюзът на демократичните сили ще разгърне национална кампания и ще призове всички български граждани да не взимат участие в този референдум.
Водещ: А имате ли някакви юридически възможности да го атакувате, например пред Конституционен съд или пред някакъв друг съд в Б България?
Ем. Кабаиванов: Възможностите за сезиране на Конституционния съд са чрез определен брой депутати от Народното събрание. . . знаете, омбудсман, президента или пък главния прокурор. Не изключваме такава възможност, ако се съберат достатъчно подписи, за да се сезира Конституционният съд. Това ще бъде действие, което ще бъде в подкрепа на нашето твърдение. . .
Водещ: Все пак не виждате ли някакъв шанс за бъдеще на АЕЦ "Белене"? Така, има много коментари, че България ще загуби статута си на ядрена сила в нашия регион. . . прощавайте, на енергийна сила в нашия регион, ако не строи нови мощности. Очевидно е обаче, че, така, алтернативната, зелената енергия, е доста скъпо удоволствие. Виждаме как протестират инвеститорите в зелената енергия, почти всеки ден пред. . . почти всяка седмица са пред Министерския съвет.
Ем. Кабаиванов: Да, има такъв проблем. Но проектът АЕЦ "Белене" не ни е убедил досега по никакъв начин, че той е икономически изгоден за България. Ние не сме против ядрената енергетика, това сме го заявявали, но когато се взима решение да се изгражда нова ядрена мощност, тя трябва да отговаря на няколко условия, това са безопасността, на първо място, икономическата целесъобразност и всичко да става открито пред българските граждани. Някой може ли да ми покаже какви договори са сключвани за АЕЦ "Белене"? Знае ли ги някой?
Водещ: Сега обаче имаме нова ситуация, появява се частен инвеститор, нали, много е спорно, все още не е ясно кой седи зад него, но се появява частен инвеститор, който е готов за собствена сметка да построи този проект. Това не променя ли, така, вашите икономически възгледи за АЕЦ "Белене"?
Ем. Кабаиванов: Ами, този частен инвеститор, който се появи, както се появи, така бързо и се скри. Видяхте, това явно беше някаква проба дали по този начин проектът ще успее. Нещо, което е заченато на тъмно, скришом, има договорки под масата, или заобикаляйки легитимността на българските държавни институции, е обречено на неуспех, аз съм сигурен. Такъв е проектът "Белене".
Водещ: Тоест вие не възлагате никакви надежди? Ако все пак, добре, да кажем, не са американците, някой друг дойде и каже - ние сме готови да строим АЕЦ "Белене" за наша сметка, без държавни гаранции?
Ем. Кабаиванов: Нашата позиция е непроменена - не сме против ядрената енергетика, но проектът "Белене" по този начин, по който до момента се развива, той. . . не можем да го подкрепим.
Водещ: Тъй като след малко ни предстои, така, много интересен разговор с председателя на бюджетната комисия към Народното събрание Менда Стоянова, да използвам вашето присъствие да ви попитам как намирате проектобюджета за следващата година?
Ем. Кабаиванов: Той беше внесен вчера в Народното събрание. Първият поглед показва следното. Бюджетът за следващата година е, общо взето, като бюджета за 2012, малко украсен, с повече PR и той не носи няколко основни приоритета, които трябва един такъв бюджет. . . Първо, ние не виждаме стимул за развитие на икономиката, не виждаме реформите, които чакаме да се случат три години, реформите на държавната администрация, на публичната администрация, здравеопазването. Така че с този бюджет няма да получим резултата едно по-добро икономическо развитие и по-добър стандарт на живот. Нещо повече, революционната идея на министъра на финансите за облагане на лихвите върху депозитите е още едно решение в погрешна посока. Надявам се, че в мнозинството ще има повече мъдрост и тази идея няма да бъде приета. В началото на следващата седмица Съюзът на демократичните сили ще направи своите конкретни искания към този проект за бюджет и ще вземем решение как да гласуваме, когато той влезе в пленарна зала.
Водещ: Да, предстоят разгорещени политически дебати в Народното събрание. Благодаря, че бяхте наш гост тази сутрин.
Ем. Кабаиванов: И аз ви благодаря.
Водещ: СДС намира, че референдумът за АЕЦ "Белене" е противоконституционен. Емил Кабаиванов, председател на СДС, в студиото на "Денят започва".
Източник: БНТ
Tags: СДС, Емил Кабаиванов
Още по темата
Емил Кабаиванов:Местните и ...
Светослав Малинов не направи политически консултации как да гласува...
Румен Христов: Кабинетът ня...
„Виждаме, че им па́ри под краката на управляващите, промените в каб...
Румен Христов за бъдещето н...
Участие на Румен Христов в сутрешния блок на "Bulgaria on air"
Румен Христов: Директорът н...
Чумата по дребните преживни животни е икономически значима и много ...
Румен Христов: Партията тря...
Поставил съм си за основна задача да консолидирам Съюза на демократ...
Божидар Лукарски в предаван...
На 19 май /събота/ председателят на СДС Божидар Лукарски ще участва...
Антон Койчев: СДС трябва да...
Председателят на СДС-София д-р Антон Койчев обяви в студиото на Bul...
Има сценарий за разбиването...
Извинявам се на всички седесари за тази случка от вчера, въпреки че...
Божидар Лукарски: Не вярвам...
Не вярвам да се стигне до предсрочни парламентарни избори заради Ис...
Божидар Лукарски: СДС е сим...
Лидерът на СДС Божидар Лукарски и бивш министър на икономиката в ка...