Вътрешнопартийни избори

Методически указания по прилагане на Правилника за работата на НКВИ

06.06.2012

МЕТОДИЧЕСКИ УКАЗАНИЯ

по прилагане на Правилника за работата на Националната комисия по провеждане на вътрешнопартийни избори през 2012 г. за кандидат за Председател на СДС, съгласно чл. 24 от Устава на СДС

 

Изтегли

РАЗДЕЛ I

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

1. Настоящите методически указания се издават на основание чл.4 от Правилника за работа на Националната комисия по провеждане на вътрeшнопартийни избори (НКВИ) и Устава на СДС и целят да гарантират точното и еднакво тълкуване на Правилника за работата на НКВИ от всички лица и структури, които участват в подготовката и провеждането на вътрешнопартийни избори за кандидати за Председател на СДС през 2012 г.

2. Нормата на чл.26, ал.1 и ал.2, т.1 от Правилника за работа на НКВИ дава право на избор на български граждани, които са членове на СДС, с редовно отчетен членски внос, отговарящи на изискванията на чл.9, ал.1, б. ”в” и „г” от Устава на СДС, с изключение на поставените под запрещение и на изтърпяващите наказание лишаване от свобода.

3. Членовете на СДС, които не могат да упражнят правото си на глас в секцията, в която членуват, подават писмено заявление по образец за издаване на Удостоверение за гласуване на друго място. Заявлението се подава в Деловодството на СДС /за НКВИ/, гр. София, ул. Г.С.Раковски 134, не по-късно от 20 дни преди изборния ден. Удостоверението за гласуване на друго място се издава от НКВИ не по-късно от 10 дни преди изборния ден. Удостоверението се получава лично или от упълномощено за това лице. При изготвяне на избирателните списъци, НКСЧ служебно отразява промените, съгласно издадените Удостоверения за гласуване на друго място.

 

РАЗДЕЛ II

ОБЩИНСКИ КОМИСИИ ПО ВЪТРЕШНОПАРТИЙНИ ИЗБОРИ

4. Общинската комисия по вътрешнопартийни избори се учредява към всяка Общинска организация на СДС, а в градовете с районно деление – към всяка районна организация на СДС. Общинските избирателни комисии се назначават от НКВИ.  Предложението на общинските (районни) съвети на СДС за състав на ОКВИ се подават в срок не по-късно от 20 дни преди провеждане на избора. С решението за назначаването на ОКВИ се утвърждава и списък с имената на лицата, които ще заместват съответните членове на комисиите, когато те са в трайна невъзможност да изпълняват функциите си. Заместването се извършва с решение на ОКВИ. Не се определя възнаграждение на членовете на ОКВИ .

5.Членовете на комисиите не могат да носят отличителни знаци на кандидатите, както и да провеждат предизборна агитация или да участват в такава в предизборния ден.

6. Членовете на ОКВИ изпълняват задълженията си от деня на назначаването им до предаване на НКВИ на изборните книжа и материали за архивиране. Датата на приключване на работата на ОКВИ се обявява с решение на НКВИ.

7. Заседанията на ОКВИ са законни, ако на тях присъстват повече от половината от състава им. Решенията се вземат с обикновено мнозинство от присъстващите членове.

8.Членовете на комисиите са длъжни да подписват протоколите от заседанията на комисиите. Те гласуват само „ЗА” или „ПРОТИВ” решенията.

 

СТАТУТ НА КОМИСИИТЕ ЗА ВЪТРЕШНОПАРТИЙНИ ИЗБОРИ  

 

9. ОКВИ се състои от три или пет човека, от които 1 Председател, 1 Зам. председател и членове.

10. Общинската комисия за вътрешнопартийни избори:

а) следи за спазването на Правилника за работата на Националната Комисия по провеждане на вътрешнопартийни избори и го прилага по време на предизборния период, в деня на изборите и до предаване на изборните книжа и материали за архивиране на НКВИ;

б) осигурява подреждането на изборното помещение в сътветствие с решенията на НКВИ;

в) осигурява свободното и спокойно протичане на гласуването в избирателната секция;

г) преброява гласовете, изготвя и предава протоколите за резултатите от гласуването на НКВИ не по-късно от 14 часа след приключване на гласуването;

д) разглежда жалби, по които се произнася незабавно;

е) обявява на достъпно място в помещението на съответната секция резултатите от гласуването;

11. Председателят на ОКВИ до 19 ч. в предизборния ден получава с приемо-предавателен протокол избирателния списък, бюлетини за гласуване, формуляр на протокола на ОКВИ и чернова на протокола на ОКВИ.

12. Указанията на Председателя на ОКВИ в изборния ден са задължителни за всички граждани в изборното помещение. Тези указания могат да бъдат отменени само с решение на ОКВИ.

 

РАЗДЕЛ III

РЕГИСТРИРАНЕ НА ЗАСТЪПНИЦИ.
ПРАВА НА ЗАСТЪПНИЦИТЕ

 

13. Всеки кандидат за Председател на СДС може да има застъпници, които го подпомагат и представляват неговите интереси.

14. Застъпниците са български граждани, членове на съответната областна  /градската - за общините с районно деление/ организация на СДС и отговарящи на изискванията на  Устава на СДС.

15. Кандидатите за Председател на СДС изготвят списък на застъпниците си, в който посочват трите имена, ЕГН, общинска организация, в която членува и в коя ОИК ще бъде застъпник. Застъпника гласува в секцията, в която е застъпник. Списъкът се представя в НКВИ не по – късно от 15 дни преди изборния ден.

16. Застъпниците се регистрират с решение на НКВИ в срок не по-късно от 10 дни преди изборния ден. НКВИ издава удостоверение на застъпниците, с което да се легитимират в изборния ден. При изготвяне на избирателните списъци, НКСЧ добавя служебно имената на застъпниците в избирателния списък на секцията, в която ще гласуват и ги заличава от списъка на общинската организация, в която членуват, ако това е необходимо.

17. Всеки кандидат има право на един застъпник в една избирателна секция.

Застъпниците на кандидатите имат право:

а) да агитират в устна и писмена форма на предизборни събрания и
чрез средствата за масово осведомяване, да присъстват в изборните помещения при откриването на изборния ден;

б) да присъстват в изборните помещения по време на гласуването без право да дават указания и да се намесват в процеса;

в) да присъстват при отварянето на избирателните кутии и при установяване на резултатите от гласуването;

г) да получат копие-извлечение от протокола на ОКВИ;

 

РАЗДЕЛ IV
ПОЛУЧАВАНЕ НА ИЗБОРНИТЕ КНИЖА И МАТЕРИАЛИ И ПОДГОТОВКА НА ИЗБОРНИТЕ ПОМЕЩЕНИЯ ЗА ГЛАСУВАНЕ

 

Места за гласуване

18. Гласуването се извършва по избирателни секции в специално предназначени и оборудвани за целта изборни помещения.

19. Изборните помещения се осигуряват и оборудват от Общинските ръководства на СДС и ОКВИ и се подреждат в предизборния ден.

20. Изборното помещение се подготвя в предизборния ден.

21. Изборното помещение се подготвя за гласуване, така че да се осигури тайната на гласуването и възможност всички избиратели от съответния избирателен район да упражнят правото си на глас в рамките на изборния ден.

22. Не се разрешава гласуването извън изборното помещение.

23. Забранява се изнасянето на бюлетини извън изборното помещение както в предизборния, така и в изборния ден, включително по време на преброяването на гласовете. Забраната се отнася както за избирателите, така и за членовете на ОКВИ и НКВИ.

24. Забранява се изнасянето на избирателните кутии, избирателните списъци  извън изборното помещение след приемането им от комисията, по време на гласуването и по време преброяването на гласовете.

25. Забранява се предварителното раздаване на бюлетини.

 

Предизборен ден

26. В предизборния ден до 19,00 часа ОКВИ получават от НКВИ:

a) бюлетини за гласуване по образец, подпечатани с печата на НКВИ. Броят на бюлетините не трябва да надхвърля с повече от 20 % броя на избирателите, включени в избирателния списък на територията на Общинската организация;

б) избирателен списък, подпечатан с печата на НКВИ;

в) формуляри на протоколи на ОКВИ, подпечатан с печата на НКВИ;

г)  чернови и други помощни материали;

д) ленти за запечатване на избирателните кутии, подпечатани с печата на НКВИ;

27. Изборните материали се внасят в изборното помещение в присъствието на повече от половината членове на ОКВИ.

28. Председателят на ОКВИ подписва приемо-предавателен протокол за приемане на избирателния списък и изборните книжа. Протоколът е в два екземпляра - един за ОКВИ и един за НКВИ.

При неявяване на председателя на ОКВИ протоколът се подписва от заместник-председателя.

 

    БЮЛЕТИНА ЗА ГЛАСУВАНЕ ЗА КАНДИДАТИ ЗА ПРЕДСЕДАТЕЛ НА СДС

 

29. Всеки член на СДС имащ право на глас, отговарящ на условията на чл.26 от Правилника за работа на националната комисия по провеждане на вътрешнопартийни избори, гласува с една бюлетина по образец.

30. Бюлетината за гласуване за кандидат за Председател на СДС е бяла.

31. Видът на бюлетините за избор на кандидатите за Председател на СДС е еднакъв за всички общини.

 

32. Бюлетината за избор на кандидати за Председател на СДС, подредени във вертикален ред съдържа:

- вида на избор, отпечатан на най-горния ред;

- квадратче за отразяване вота на избирателя;

- трите имена на кандидатите, подредени по азбучен ред;

- редовете са разделени с плътна линия;

- печат на НКВИ;

- пояснения за начина на гласуване – в най-долния край.

 

РАЗДЕЛ V

ОРГАНИЗАЦИЯ НА ГЛАСУВАНЕТО В ИЗБОРНИЯ ДЕН

 

Откриване на изборния ден:

33. Oткриването на изборния ден се извършва от председателя на ОКВИ в 10.00 часа, когато присъстват повече от половината от членовете на комисията.

34. Ако в 10.30 ч. са се явили повече от половината членове на ОКВИ, но не се е явил председателят, изборното помещение се отваря и изборния ден се открива от заместник-председателя и членовете на ОКВИ. Това обстоятелство се отбелязва в протокола на ОКВИ с изборните резултати.

35. При откриване на изборния ден в изборните помещения могат да присъстват кандидати, застъпници и журналисти.

36. Председателят на ОКВИ:

- проверява наличието на бюлетини, избирателните списъци и другите изборни книжа и материали;

- проверява изправността на избирателната кутия и дали тя е празна, като след проверката я затваря и запечатва с хартиени ленти с печата на НКВИ, подписани от присъстващите членове на комисията;

 

Гласуване:

37. По време на гласуването в изборното помещение могат да присъстват застъпници.

38. ОКВИ може да преустанови гласуването, когато са налице съществени нарушения на изборния процес. След тяхното отстраняване гласуването продължава. Решението за преустановяване на гласуването се съобщава незабавно на НКВИ.

Тези обстоятелства се вписват в протокола на ОКВИ с изборните резултати при съставянето му след приключването на изборния ден.

Не се допускат в изборното помещение лица с поведение, накърняващо добрите нрави, както и лица, носещи предмети, опасни за живота и здравето на гражданите.

В изборното помещение не се допускат въоръжени лица, освен представителите на органите на МВР, в случаите при които ОКВИ е потърсила съдействието им. Това обстоятелство се отразява също в протокола.

39. Избирателят удостоверява самоличността си пред член на ОКВИ с лична карта или личен (зелен) паспорт за страната (само за избирателите, родени до 31.12.1931 г. включително);

40. Председателят или упълномощен член на комисията сверява данните от документа за самоличност на избирателя с тези от избирателния списък, след което го допуска до гласуване.

41. Когато се установи разлика между единните граждански номера в документа за самоличност и в избирателния списък, единният граждански номер от документа за самоличност се записва в графата “Забележки” на избирателния списък.

Когато се установи разлика в някое от имената на избирателя между изписването в избирателния списък и в документа за самоличност, при идентичност на ЕГН, това обстоятелство се отбелязва в графа “Забележки” на избирателния списък.

Документът за самоличност остава в председателя или члена на ОКВИ до пускане на бюлетината и полагане на подпис в избирателния списък от избирателя.

42. След получаване на бюлетините за гласуване за кандидати за Председател на СДС, избирателят извършва следните действия:

 - влиза в кабината за гласуване сам;

 - гласува, съобразно указанията в долния край на бюлетината, ако има такива:

 - в бюлетината за гласуване за кандидат за Председател на СДС поставя само един знак в квадратчето за избрания от него кандидат, изразяващ по недвусмислен начин вота му;

- сгъва бюлетината така, че да не може да се установи вота му;

- пуска бюлетината в избирателната кутия;

- полага подпис в избирателния списък;

След като се подпише в избирателния списък, избирателят получава документа си за самоличност и напуска изборното помещение.

 

РАЗДЕЛ  VI

 ДЕЙСТВИЯ НА ОБЩИНСКАТА КОМИСИЯ ЗА ВЪТРЕШНИ ИЗБОРИ СЛЕД ПРИКЛЮЧВАНЕ НА ГЛАСУВАНЕТО.

ПОПЪЛВАНЕ НА ОБЩИНСКИТЕ ПРОТОКОЛИ

 

ПОДГОТОВКА ЗА ПРЕБРОЯВАНЕ НА БЮЛЕТИНИТЕ

 

43. В 20,00 ч. председателят на ОКВИ обявява гласуването за приключено. Ако гласуването е продължило след 20,00 ч., то се обявява за приключило след като гласува последният от избирателите, намирали се пред изборното помещение в 20,00 ч.

44. При отваряне на избирателната кутия и при установяване на резултатите от гласуването в изборното помещение могат да присъстват регистрирани застъпници.

45. Протоколът за Председател на СДС е в три екземпляра. Всеки екземпляр е отпечатан с обособени страници.

46. Преди попълване на Протокола на ОКВИ се попълва ЧЕРНОВА, която по форма и съдържание е еднаква с него.

 

ПОПЪЛВАНЕ НА ДАННИ В ПРОТОКОЛА ПРЕДИ ОТВАРЯНЕ НА ИЗБИРАТЕЛНИТЕ КУТИИ

 

Данни за ОКВИ и присъстващите лица

47. Преди отваряне на избирателните кутии в секционния протокол се попълват :

а) наименованието на населеното място, където се намира ОКВИ;

б) наименованието на общината (административния район, ако секцията се намира в градовете с районно деление – София, Пловдив и Варна);

в) наименованието на региона според Устава на СДС;

г) данните за членовете на ОКВИ, за присъстващите лица и в какво качество присъстват;

д) часът на откриване на изборния ден и часът на приключване на гласуването;

е) брой на избирателите според избирателния списък;

 

Данни от избирателните списъци

48. В точка 1 от протокола се вписва броят на избирателите според избирателния списък;

49. В точка 2 от протокола се вписва броят на гласувалите избиратели според положените подписи в избирателните списъци;

50. В точка 3 от протокола за избор на кандидат за Председател на СДС се вписва броят на намерените в избирателната кутия бюлетини за кандидат за Председател на СДС.

51. В точка 4 от протокола за избор на кандидат за Председател на СДС се вписва броят на недействителните бюлетини (гласове) за кандидат за Председател на СДС.

52. В точка 5 от протокола за избор на кандидат за Председател на СДС се вписва броят на действителните бюлетини (гласове) за кандидат за Председател на СДС.

Действителни и недействителни гласове

53. Общи правила

При установяване на резултатите от гласуването:

а) една бюлетина съответства на един глас, който може да бъде действителен или недействителен;

б) броят на гласувалите избиратели е равен на броя на намерените в избирателната кутия бюлетини за съответния избор.

 

Действителни гласове

 54. Гласът е действителен само когато са изпълнени следните условия:

- бюлетината е по установения образец;

- в квадратчетата за гласуване има поставен знак (“+“, “х”, “v”, “о”, “-“ или всякакъв друг знак), изразяващ по еднозначен начин вота на избирателя, съгласно указанията в долния край на бюлетините.

 

Недействителни гласове

 55. Гласът е недействителен, когато е налице едно от следните обстоятелства:

а) няма поставен знак в нито едно от квадратчетата за гласуване;

б) има поставен знак в повече от едно от квадратчетата за гласуване;

в) бюлетината не е по установения образец;

г) върху бюлетината има изписани букви, числа, или други символи, позволяващи да се разкрие самоличността на избирателя.

ЗАБЕЛЕЖКА: Когато по съдържанието на дадена бюлетина възникне спор относно действителността на подадения с нея глас, ОКВИ се произнася с решение дали е действителна или недействителна, което се вписва в протокола.

 

ОТВАРЯНЕ НА ИЗБИРАТЕЛНИТЕ КУТИИ

 

56. Преди отваряне на избирателната кутия от масата се отстраняват всички вещи, с изключение на черновите.

57. Само един член по решение на комисията има достъп до бюлетините под наблюдението и контрола на останалите членове.

58.При необходимост ОКВИ може да вземе решение за определяне на друг член, който да има достъп до бюлетините.

59. Избирателната кутия се отваря от определен за това член на ОКВИ.

60. Бюлетините се изваждат от избирателната кутия от определения с решението на ОКВИ неин член една по една, разгъват се, поставят се с лицевата страна надолу и се броят.

 

ПРЕБРОЯВАНЕ НА БЮЛЕТИНИТЕ

 

61. След преброяване на бюлетините техния брой се вписва в т.3 от протокола на ОКВИ.

62. Бюлетините за Председател на СДС се подреждат на две купчинки, както следва:

- Действителни бюлетини. Техният брой се нанася в т.5 от протокола на ОКВИ.

- Недействителни бюлетини. Техният брой се нанася в т.4 протокола на ОКВИ.

 

Преброяване на купчинките

63. Бюлетините с действителните гласове се разпределят на купчинки от бюлетини за всеки кандидат за Председател на СДС,  съобразно отразения в тях вот.

Неизползваните бюлетини се опаковат поотделно в плик със съответен надпис и се отстраняват от мястото за броене.

След разпределението на бюлетините по вид се пристъпва към преброяване на гласовете, подадени за всеки избор. Установеният брой гласове се нанася в  протокола на ОКВИ срещу номера и името на кандидата.

За избран за Председател се счита получилият повече от половината от действителния брой гласове. При избора за Председател на СДС, ако има двама или повече кандидати и никой от тях не е получил повече от половината от действителните гласове, между двамата кандидати с най-висок резултат се провежда балотаж.

След извършване на контролни проверки, данните се вписват в протокола на ОКВИ.

64. След подписване на протокола, председателят на ОКВИ обявява резултатите от гласуването в секцията.

65. След обявяване на резултатите от гласуването в секцията, председателят на ОКВИ поставя на видно място  извлечение от него.

 

РАЗДЕЛ VII

ТРАНСПОРТИРАНЕ НА ИЗБОРНИТЕ КНИЖА И

МАТЕРИАЛИ СЛЕД ОБЯВЯВАНЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

ОТ ГЛАСУВАНЕТО В ОКВИ. СЪХРАНЕНИЕ.

 

66. След обявяване на резултатите от гласуването в секцията изборните книжа и материали се поставят в пакети с надпис – “СДС – избирателни списъци и бюлетини, с които е извършено гласуването (всяка купчинка, опакована и надписана поотделно), общо опаковани в опаковъчна хартия.

67. Всички пакети и пликът, съдържащ протокола на ОКВИ за избор се подписват от председателя, зам.-председателя и всички членове на ОКВИ.

68. Книжата и материалите се транспортират от ОКВИ до член или представител на НКВИ и се предават с приемо-предавателен протокол.

 

РАЗДЕЛ VIII

ОКОНЧАТЕЛНИ РЕЗУЛТАТИ

 

69. Окончателните резултати за кандидатите за Председател на СДС се публикуват на страницата на СДС.


Tags: Вътрешнопартийни избори, Решения на НКВИ

Още по темата

thumb 10.10.2012

Места за гласуване на Вътре...

Места за гласуване на ВЪТРЕШНОПАРТИЙНИ ИЗБОРИ ЗА ЗАМ.ПРЕДСЕДАТЕЛ Н...

thumb 14.09.2012

Правилник за работа на Наци...

Правилник за работа на Националната комисия по провеждане на вътреш...

thumb 14.09.2012

Правилник и Методически ука...

Методически указания по прилагане на Правилника за работата на НКВИ

thumb 28.09.2012

Решения на НКВИ

Решения на НАЦИОНАЛНА КОМИСИЯ ПО ПРОВЕЖДАНЕ НА ВЪТРЕШНОПАРТИЙНИ ИЗ...

thumb 14.09.2012

Критерии и принципи за опре...

Критерии и принципи за определяне на кандидати за Зам.председател н...

thumb 14.09.2012

Хронограма за провеждане н...

Хронограма за провеждане на вътрешнопартийни избори за Зам.Председ...

thumb 24.07.2012

Резултати от втори тур на п...

Националната комисия по вътрешнопартийни избори обявява за избран з...

thumb 13.07.2012

СДС избира председател на в...

Изборният ден ще приключи в 20.00ч.

thumb 13.07.2012

Д-р Ваньо Шарков подписа "...

Кандидатът за син лидер отхвърли категорично внушенията от последни...

thumb 12.07.2012

Обръщение на д-р Емил Кабаи...

Обръщение на д-р Емил Кабаиванов - кандидат за председател на СДС