Новини
Сигнал за непазарни практики от кредитни институции за двойно тарифиране за една и съща услуга
Сигнал от Мартин Димитров до Комисията за защита на конкуренцията относно наличие на недопустими практики на двойно тарифиране за една и съща услуга в зависимост от получателя й, в нарушение на глава трета и сл. от ЗЗК, извършвано от кредитни институции, действащи на българския пазар
УВАЖАЕМИ ЧЛЕНОВЕ НА КЗК,
С настоящото Ви уведомявам и сезирам за извършване на проверка в рамките на законовите правомощия на Комисията, за установяване и разследване на евентуалното наличие на непазарни практики на двойно тарифиране за една и съща услуга в зависимост от получателя й, в нарушение на ЗЗК, извършвано от кредитни институции, действащи на българския пазар. Оплаквания за такива непазарни практики от страна на банки получихме от граждани, като считам че е налице необходимост от извършване на щателна проверка за това, дали са налице подобни действия от страна на редица банки в нарушение на глава трета и сл. от ЗЗК и/или чл. 81 и сл. от ДЕО.
По конкретно горепосочените нарушения се изразяват в това, че някои банкови институции са въвели в тарифите си „специална категория“ банкови такси „Преводи към разпоредители с бюджетни средства”. Така за преводи към титуляри на сметка в една и съща банка - в единия случай търговско дружество, а в другия - държавен орган, който е разпоредител с бюджетни средства, от наредителя се събират различни такси. При някои банки примерите били наистина фрапиращи, като разликата в събираните комисионни между първия и втория вид преводи при едни и същи суми, достига в пъти повече, когато се нареждат преводи към разпоредител с бюджетни средства. Не били редки и случаите, сочи се в някои от сигналите, когато за превод в размер на 1-2 лв., тези банки събират комисионна от наредителите в размер на 5-6-8 и дори 12 лева! Създава се парадокса за услуги, чиято стойност е 1 лв., да бъде заплатена банкова такса от 3 до 8 пъти по-голяма от стойността на услугата.
Предвид гореизложеното, моля с решение Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) да образува производство за проучване на евентуално извършено нарушение по глава трета и сл. от ЗЗК от страна на банките, при които е налице гореописаното „двойно тарифиране“, съгласно събираните от тях такси и/или посоченото в тарифите им.
Моля също така за срочност по така подадения сигнал, тъй като е възможно да е налице недопустимо и неправомерно събиране на големи суми от страна на кредитните институции - евентуални нарушители, предвид, че годишния обем на таксите, събирани от банките на годишна база е над 800 000 000 лв. за2011 г!
Tags: Мартин Димитров
Още по темата
Съпредседателят на Синята к...
Мерките за излизане от икономическата криза и възможните общи дейст...
Депутатите на СДС защитиха ...
Складовете на едро няма да бъдат закрити. По инициатива на депутати...
Мартин Димитров: Изборът на...
Ако предложат коалиция с НДСВ и ВМРО-НИЕ, аз ще бъда най-силният и ...
Мартин Димитров: СДС не вле...
Пресконференция на подалия оставка председател на СДС Мартин Димитр...
Националният съвет на СДС о...
Националният съвет на СДС реши да не участва в Синята коалиция с ДС...
СДС настоява България да на...
СДС ще предложи НС да приеме две решения за налагане на вето от Бъл...
Мартин Димитров: Законопрое...
Законопроектът на Министерски съвет за Сребърния фонд е във вреда н...
СДС настоява Кемал Еюп да б...
Кемал Еюп да бъде отстранен от Комисията за защита от дискриминация...
Мартин Димитров: Синята коа...
Синята коалиция ще гласува срещу вота на недоверие, иницииран от БС...
Мартин Димитров: Ключовият ...
Сметките трябва да станат по-прозрачни, защото се получават множест...