Третият модул на политическа академия на Съюза на демократичните сили се проведе във Велико Търново

11.09.2010

 Insert thumb

От 10 до 12 септември се провежда третия модул на Политическата академия на Съюза на демократичните сили в град  Велико Търново. Основни теми на лекциите и дискусиите са Анатомията на властта, Демократичната Конституция на РБългария, модели и институции, Лисабонски договор, принципи и структури на демократичното управление  и процесите на децентрализация в ЕС и РБългария.

Председателят на партията Мартин Димитров приветства участниците в Академията и обяви, че тя осигурява ефективно обучение на млади хора от цялата страна, тъй като България има нужда от подготвени хора за силна местна и централна власт. Синият лидер изяви желание тази форма на обучение на кадри да се превърне в една добра традиция и подчерта, че е сред основните приоритети пред ръководството на партията.

С лекция на тема: Демократичната конституция на Република България, изнесена от депутата от СДС Димо Гяуров, започна втория ден на Академията, провеждаща се във Велико Търново. Той отбеляза, че е радостен да приветства толкова млади хора, които синята партия, чрез Политическата Академия, има амбицията да превърне в добре обучени и подготвени политици. Гяуров ги запозна с правните, политическите и практичните аспекти на Конституцията в нейното приложение. Синият депутат подчерта, че това е върховния закон в държавата и като такъв, обикновено приемането на нова конституция бележи настъпването на преходни процеси в обществото. Димо Гяуров се спря и на някои недостатъци на действуващия ни основен закон, като даде конкретен пример, изразявайки мнение, че ефективна съдебна реформа в България може да се осъществи само чрез съществени промени в Конституцията, касаещи тази област. Той запозна участниците и с предложенията на СДС за промени в изборното законодателство и изрази съжаление, че много от тях не са възпрети, с което голяма част от порочните практики в изборния процес остават.

Президентът на Република България (1997-2002г.) Петър Стоянов също се включи като лектор в третия модул на Политическата академия на Съюза на демократичните сили, който се провежда в град Велико Търново.

Стоянов запозна участниците в академията с моделите и практиките на президентските институции. Той високо оцени създаването на Политическата академия на синята партия като форма на обучение на млади и подготвени кадри за политиката. Петър Стоянов също така изрази своето удовлетворение, че има възможност да сподели своя опит с толкова много дясномислещи хора.

В своята лекция Петър Стоянов подчерта, че демокрацията сама по себе не решава проблемите на хората. Поддържането на обратната теза може да въведе в опасна заблуда обществото и то да получи трайно отвращение към демократичната система на управление. Още повече, че целодневно е подлагано на носталгични посткомунистически внушения. Демокрацията не означава автоматично, че мнозинствата винаги вземат най-правилните решения, заяви Стоянов. Нито пък, че дава възможност на най-способните и почтени да заемат своите места в управлението. Единственото безсъмненно практическо предимство на демокрацията е, че без кръв и насилие, чрез избори, могат да бъдат сваляни правителства, които не са оправдали общественото доверие. За всичко останало: за обема на правата и свободите, с които ще разполагат гражданите, за начина, според който ще се разпределят обществените блага, за обществената справедливост, която през последните 20 год. в България е дефицит трябва да се работи, да се жертват лични интереси, ако е необходимо, подчерта той.

Оттук нататък не революциите, а само еволюцията, постепенното надграждане могат да направят България утвърдена демокрация с висок стандарт на живот. А това означава, че в политиката задължително трябва да има приемственост. Според Нищше човекът е „съществото с най-дълга памет", затова за разлика от историята на животното, историята на човека не започва с неговото раждане, а и с историята на живелите преди него.  Това е нашето най-голямо човешко предимството  - да се възползваме от всичко положително изградено преди нас. Самонадеяността да започваме всяко управление с идеята, че преди това е нямало други или че правим поредната революция може да обрече България на продължителен и трагичен кръговрат. Така че, демокрацията не е панацея, тя по-скоро прилича на музикален инструмент, който всеки може да притежава, но от чиито предимства могат да се възползват само трудолюбивите, интелигентните, професионално подготвените, търпеливите. Останалите могат да живеят през целия си живот с илюзията, че имат в хола си най-доброто пиано, без, за съжаление, да могат да свирят на него, каза в заключение Петър Стоянов.

 


Tags: Политическа академия, СДС

Още по темата

thumb 05.11.2019

Румен Христов: Постигнахм...

Имаме 193 общински съветници, 150 000 гласа в национален мащаб, зая...

thumb 15.05.2019

СДС към Стефан Тафров: Не в...

Ще сезираме ЦИК за Вашата кражба на символите и името на СДС и непр...

thumb 10.10.2018

Младежи от СДС обсъждаха ев...

Представителите на СДС Райно Стоянов и Цвятко Толев участваха в раб...

thumb 04.10.2018

СДС обсъди с КТ "Подкрепа" ...

Поводът за срещата е заявената от СДС на ХХIII-та Националната конф...

thumb 13.09.2018

Румен Христов: Кабинетът ня...

„Виждаме, че им па́ри под краката на управляващите, промените в каб...

thumb 30.07.2018

СДС: От документа "Визия за...

„Визията за България“ на БСП вероятно ще бъде припозната и харесана...

thumb 27.07.2018

Заседание на Националния съ...

На 30 юли (понеделник) 2018г. ще се проведе заседание на Национални...

thumb 27.07.2018

Румен Христов: За нас голем...

Днес новият председател на СДС Румен Христов посети Враца, за да се...

thumb 20.07.2018

Румен Христов за бъдещето н...

Участие на Румен Христов в сутрешния блок на "Bulgaria on air"

thumb 18.07.2018

Румен Христов: Директорът н...

Чумата по дребните преживни животни е икономически значима и много ...