Печатни издания
Румен Христов: За РБ вътрешни избори са най-добрият вариант
РБ обяви, че ще има собствен кандидат за президент. ДСБ пък опонира, че това е прибързано, и искат конгрес. Има ли наистина съгласие?
- На Изпълнителен съвет на РБ във вторник всички партии, включително и ДСБ, отчетохме, че това е стратегията, която е печеливша за блока в настоящата политическа ситуация. ГЕРБ заявиха, че имат вече кандидат. Затова ние потърсихме варианта, който ни обединява вътре в РБ, а не ни разделя. ДСБ не бяха съгласни да се говори за обща кандидатура на управляващото мнозинство заради Патриотичния фронт. ДБГ не искаха да имаме кандидатура само с ГЕРБ, за да не се обезличим. От СДС още през ноември миналата година излязохме с предложение РБ да има собствен кандидат за президентските избори, издигнат след отворени вътрешни избори. Радвам се, че и останалите партии разбраха, че собствен кандидат е най-добрият вариант. Но все още не е изяснена технологията за номинирането му. Ето оттук идват и различията и затова ДСБ казват, че все още позицията не е изчистена.- Нека да разсъждаваме и по другите опции. Мислите ли, че това е най-правилната?
- Самостоятелната кандидатура на РБ показва, че ние имаме потенциал да излъчим кандидат-президентска двойка, в което аз нямам съмнение. И второ, даваме възможност на нашите избиратели да гласуват за свой кандидат. Защото, когато нямаме кандидат, а нашите поддръжници са решили и искат да гласуват, те ще пуснат бюлетина за друг. Това не е добре, защото така губим твърдите си избиратели.- Защо СДС настоява за отворени вътрешни избори?
- Защото имаме традиция в това отношение. Спомняме си откритите вътрешни избори за президент през 1996 г. между покойния президент Желю Желев и Петър Стоянов, който после безапелационно спечели и стана държавен глава. Тогава на вътрешните избори гласуваха близо 1,5 млн. българи, от което демокрацията само спечели. След това традицията беше продължена и СДС три пъти избра председател на вътрешни избори и излъчи кандидат. Ценното е, че кандидатите са публични и влизат в предкампания, излагат тезите си пред цялото общество, обикалят страната. Тоест, те правят много по-дълга кампания от останалите кандидати и стават популярни. Освен това така се тушират противоречията, които често са налице между десните партии.- Как ще коментирате втория вариант - формат ЕНП и защо беше предложен, при положение че ГЕРБ заявяваха многократно, че ще издигнат самостоятелна двойка?
Tags: Президентски избори, Румен Христов, СДС
Още по темата
Румен Христов: Постигнахм...
Имаме 193 общински съветници, 150 000 гласа в национален мащаб, зая...
Румен Христов: Благодаря от...
Резултатите от Евроизбори 2019 са добра новина за българската демо...
СДС към Стефан Тафров: Не в...
Ще сезираме ЦИК за Вашата кражба на символите и името на СДС и непр...
Румен Христов: Европа е изп...
Участието на председателя на СДС в "Плюс-минус" по Нова телевизия