Новини
Румен Христов ще бъде лектор на Конференция за трансформация на земеделието, в контекста на глобалните климатични промени
На 04.06.2015 год. , Председателят на парламентарната комисия по земеделието и храните г-н Румен Христов ще участва в Конференция: „Трансформиране на сектор „Земеделие и развитие на селските райони“ в България“. Форумът е организиран от Министерството на земеделието и Световната банка.
Конференцията цели да постави началото на дискусия за настоящите предизвикателства и дългосрочната визия и цели на Българското земеделие и развитието на селските райони в светлината на средносрочните и дългосрочни глобални и Европейски тенденции.
Събитието ще започне в 10.30 часа, в София Хотел Балкан, и ще бъде открито от министъра на земеделието и храните Десислава Танева и от Томи Томпсън, мениджър на Световната банка за България.
Две ще бъдат основните теми за дискусия:
Сектор „Земеделие и развитие на селските райони“ в България през 2030 и Повишаване на издръжливостта на земеделските производители в контекста на климатичните промени.
Председателят на парламентарната комисия по земеделието и храните г-н Румен Христов ще представи темата „Влиянието на климатичните промени върху българското земеделие и уязвимост на икономиката в селските райони“.
Европейският съюз (ЕС) и светът като цяло са изправени пред необходимостта от трансформация. Дългосрочни предизвикателства осезаемо излизат на преден план и изискват решителна визия и действия. Световното население се увеличава с бързи темпове, а все по-голямата необходимост от природни ресурси и рязкото затопляне на планетата създават нова оперативна среда. Застаряващото население на Европа допълнително усложнява тези предизвикателства.
Всичко това ще има сериозни последствия за селското стопанство и препитанието в селските райони. Докато в световен мащаб необходимостта от храна расте, фактори като увеличаващата се урбанизация, все по-високи цени на енергия (и торове), натискът върху водните ресурси и все по-голямата уязвимост на земеделските култури и добитъка в резултат на климатичните промени водят до ограничаване на производството на храни.
Държавни и частни заинтересовани лица следва да действат съвместно, за да преодолеят тези заплахи и да се възползват от новооткриващите се възможности. Предвид обстоятелствата, ЕС представи своята амбициозна стратегия Европа 2030, основана на три взаимно подсилващи се приоритета: интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж. Целта, да се намалят емисиите на парникови газове с 40% до 2030, дава тонът и всички национални и секторни стратегии следва да бъдат ориентирани в тази насока.
В такъв момент България също следва да вземе стратегически решения за бъдещето на селското стопанство и селските райони. Такива решения следва да уловят изключителния потенциал и множеството силни страни на страната и да приложат успешен подход към изменящата се глобална и европейска среда.
Разработването на дългосрочна визия и стратегия за сектор „Земеделие и развитие на селските райони“ в България би представлявало важна стъпка напред към утвърждаване на последователна, всеобхватна и стабилна обществено-политическа рамка.
Tags: Румен Христов, земеделие
Още по темата
Румен Христов: Благодаря от...
Резултатите от Евроизбори 2019 са добра новина за българската демо...
Румен Христов: Европа е изп...
Участието на председателя на СДС в "Плюс-минус" по Нова телевизия
Румен Христов: Коалиция с "...
От СДС предлагат и да бъде намален броят на народните представители...