В медиите
Костадин Марков: Десницата във формат ЕНП има шансове да управлява страната
Интервю на водача на листата на РБ за 2-ри МИР-Бургас за Черноморски фар
-Г-н Марков, какви са очакванията ви за изборите на 5 октомври?
- Нагласата ми е оптимистична на фона на резултатите от евроизборите, които не мога да кажа, че е отличен, но показа, че Реформаторският блок работи. Очакванията ми са за добър резултат и достатъчна степен на влияние, така че да ни позволи да се включим в политиките, които ще управляват държавата.
-Всички социолози казват, че само при РБ ще заработи най-добре преференциалният вот. Той ще амбицира ли повече ваши избиратели?
-Това е вярно, защото сме коалиция и всяка партия ще се бори да изстреля кандидата си възможно най-напред, но дори и СДС самостоятелно да се явяваше на избори, пак щеше да има преференции. Така е в демократичните партии-винаги има някой , който е с повече амбиции от друг. Убеден съм, че преференциите са нещо хубаво, което ще вдигне резултата на блока като цяло. От там нататък каквото се получи, който е взел най-много гласове- ще върви напред, останалите си стискаме ръцете и гледаме към следващите избори.
-Преференцията няма ли да окажат лоша шега на водачите на листи?
-Много е възможно при нас дори и водачът да бъде засегнат от преференциите. Няма лошо, какъв водач съм, ако не спечеля най-много преференции или бюлетини да са за мен. Ако се получи така, това ще покаже, че не е трябвало да бъда водач. Няма лошо този, който е показал най-голямо влияние, той ще отиде в парламента.
-Само харизма, личен авторитет или други прийоми са впрегнати в преференциалния вот?
-Живеем в България, като тръгнеш да печелиш гласове не е само до харизма и до политики, има лични контакти, други видове мотивация. Разчитаме на това, че нашите избиратели са интелигентни хора.
- Как се отнасяте към една от слабости на преференциалния вот- търговията с него?
-Това, че се амбицира някой, който иска да печели повече преференции, за да отиде по-напред в листата ли?
-Не, купуване на гласоподаватели от определен кандидат от партийната листа?
-Това е въпрос на личен избор, дали купуваш гласове или преференция е едно и също, става въпрос за купуване на глас. Който има манталитет да го прави и да се продава –да приема. Това означава, че винаги ще се лутаме в този преход, докато не си променим манталитета, за да знаем, че гласът ни не струва пари. Няма как да се сърдим на политиците и тези, които управляват държавата, докато самите избиратели са такива и продават гласа си за определена сума.
-Как оценявате тази предизборна кампания, кое я отличава от останалите, в които сте участвали?
-Малко е вяла, няма искра, хъс.
-Политиците нямат хъс за власт?
-Един политик винаги има хъс за власт, само че ситуацията е трудна за държавата и следващото правителство го чакат много непопулярни решения. Има голяма вероятност този , който сега взема властта, след това да почине няколко мандата, защото определено трябва да се направят реформи и да се извършат непопулярни действия. Обикновено в този роля влиза десницата. Като че ли в момента всички са се примирили, че десницата във формат ЕНП има шансове да управлява и са отстъпили. Гледат отстрани какво ще се случи и чакат своя ред.
От друга страна, аз смятам, че кампаниите кой знае колко не влияят на хората, като гледам дебатите по телевизиите, по –скоро ще откажем хората да гласуват, отколкото да ги мотивираме в определена посока. Би трябвало хората, кандидатиращи се за определена изборна позиция, да имат достатъчно биография, история, за да може да се прецени и без кампания дали ще ги изберат.
-Казахте реформи и че десницата винаги ги провежда, колкото и да не са популярни те. Реформите са трудни, когато управляват коалиции, те не могат да извършат дълбоки реформи, особено при двупартийно или трипартийно управление. Всяка една от партиите е обещала на избирателите си неща, които влизат в разрез с реформите?
- Ако е коалиция на косъм, имате право, но ако е широка коалиция и има национално съгласие за реформите, които трябва да се направят, се работи лесно. Когато имаш мощна подкрепа в парламент, зад тебе стоят огромен брой депутати и сте си стиснали ръцете че някои реформи трябва да се случат, ще ги бъде.
- В кои сфери трябва да има реформи?
-Първо, ремонт на Конституцията. Нещо, което непрекъснато тръбим от РБ, защото само с ремонт на основния закон може да се промени съдебната система. Второ, трябва да има административна реформа. Говорят се баналности, че трябва да спрат партийните назначения и всеки, който дойде на власт, започва да сменя кадрите от долу до горе. Не знам дали си спомняте периода, когато БСП и СДС се сменяха на власт, тогава имаше някакво неписано правило до ниво директор хората не се пипаха, които бяха доказани специалисти. Сменяха се политическите екипи, което е нормално. Надявам се в най-скоро време хората да проумеят, че с шуро-баджанащина и с назначение на близки и приятели нещата няма да станат. Страната е малка, хората с административен капацитет са малко и затова не можем да си позволим да губим специалисти. Който работи добре, независимо какви са му политическите пристрастия, трябва да остане на работното място и още нещо- винаги администрациите се мачкат. Аз съм вече 7 години в администрацията, служителите ги е страх да взимат решения, крият се зад бюрата. Когато има тежък казус, предпочитат да го сложат в съседен куп с документи, който ще гледат другата седмица или да го прехвърлят на колежката, има натиск непрекъснато. Как тези хора, които работя да вземат решения или други, които работят с европроекти, да са спокойни. Трябва да се създаде обстановка и среда на служителите, които управляват програми да могат да работят спокойно, да се оставят да работят специалистите, да им се простят и грешките, да почувстват те закрила на работодателя и на закона, за да може да се оправим. В Хърватска толкова време какво казваха: „Не ни трябва ЕС, защото сме малка държава и нямаме административен капацитет да сме на плюс от тези еврофондове“. А ние изградихме някакъв административен капацитет и сега си играем с политически назначения.
-Какво искат от вас хората по време на предизборните срещи?
-Различно е, понякога срещаме хора, които живо се интересуват от тези неща, които в момента си говорим с вас. Какви реформи предлагате, как си ги представяте, какво ще направите с КТБ. Това се интересните разговори, но 80 % от срещите преминават под мотото: „Ти ми говориш празни приказки, аз не мога да закърпя бюджета, не мога да си изпратя детето на училище.“ На тези хора, ако им обещаеш 1 млн. работни места сега, някои от тях ще кажат:“ Ура“. Не е присъщо за нас –за десницата- да използваме популистки обещания и няма смисъл. Ние казваме:“Ако се наложи, ще се вдига токът, ако се наложи, ще се съкращават хора в определени структури, които са в тежест“. Очевидно трябва да се затегнат коланите заради поредните безобразия, които се случиха в тази държава, заради спирането на еврофондовете, заради банковата сфера и не съм зареден с оптимизъм, затова и ние не получаваме подкрепа в селата и в малките градове. Хората там искат да чуят нещо, което да погали слуха им, като например: „Всичките разбойници в затвора, всички политици в концлагери“. Този тип по-революционни лозунги не са присъщи за нас. Ние никога повече няма да бъдем голяма партия, увличаща след себе си масите, както беше ранното СДС и когато имаше революционна обстановка, защото се опитваме да говорим честно.
-Когато се заговори с инфраструктура, вие единствено сте наясно с нея. В Бургас лесно се прави кампания, основана върху инфраструктура, защото повечето обекти са завършени.
- Кампанията е за национални избори и не става въпрос само за центъра на Бургас. И тук има неща, които трябва да се случат. Във всички регионални програми трябва да има стратегическа мисъл, не може една магистрала, която тръгва от „Младост“- 4 ,да спре на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ и да няма идея как ще се отиде на север и на юг. Когато се планира магистрала , се планират пари как да се заобиколят големите градове .
- На какво ниво са обходите на Бургас?
-През последната година тъкмо беше започнал пътен възел „Запад“, който е най-важният елемент от тях и правителството го спря, защото по-голям приоритет се оказа да се направи пътен възел „Българово“. Това беше една от най-големите глупости, на които съм бил свидетел. Първо, имаш започнат пътен възел, имаш четири милиона лева похарчени пари, ами дай още и го довърши и, за да се осигури южният обход на Бургас. Въпреки че „Крайезерна“ не е готова, тя може да поеме трафика, да се разтовари центърът. Северният обход е още по-зле. С пътен възел „Българово“ кой ще предпочете двулентов натоварен път, за да стигне до Слънчев бряг. Обходът трябва да е четири ленти и да минава зад „Метро“ и хората да знаят, че от магистралата директно стигат до Слънчев бряг.
-Площад „Тройката“ е в ремонт. Там обаче големи полемики след наводненията предизвика подземната улица. След всяко наводнение ли ще изглежда тя така –пълна с вода?
-Това е улица, която се намира под нивото на канализацията. Тази вода се събира в едни резервоари и с помпена станция се качва на нивото на канализацията. Докато не е изградена цялата улица с помпената станция, която да изгребва водата, няма как улицата да се отводнява. Тя ще заработи в мига, в който е готова и помпената станция. Сега става като бетонов басейн, пълни се и ние го отводняваме, но трябва да е завършен обектът, за да се отводнява тази улица. Когато се въведе в експлоатация и помпената станция работи, тя ще поема водите. Никой не споменава, че сигурно пак ще се наводнява, но не заради улицата и помпената станция, а заради цялата канализация, която отива към гарата. В района там трябва да се направи друга помпена станция. Тези огромни води , които се събират при дъжд, трябва да се връщат в битово-фекалната пречиствателна станция, а другите през преливници в морето. Това е огромна инвестиция, за която никой не говори.
-Това ли е причината „Александровска“ да се наводнява непрекъснато?
-Да, под нея има колектор, който е от 1938 година, той е огромен тунел, но той върви надолу и когато се събират на гарата и се пълни и не може да поема другите води, затова решението е в най-ниската точка да се направи помпена станция
-А не трябваше ли тя да се направи преди да започне ремонтът на „Александровска“?
-Той зависи от общината , а тази помпена станция зависи от държавата. Затова се направиха мастер планове, които да направят хронограмата на въздействие върху инфраструктурата. Това е чудесна тема за кандидат-депутати, да лобират да се случат тези съоръжения, за да се приключи с наводненията в центъра. Самият проект не е голям разход, но трябва да се каже, че е приоритет. Хубаво е, че се изваля толкова дъжд, за да се види, че е нужно. Получават се проблеми и в промишлена зона „Север“, около стадион „Лазур“.
-Това ли ще е един от приоритетите, за които ще се борите като депутат?
-Мисля, че имам такава грамотност , мога да бъда полезен в тази посока.
-С какво друго?
- Не са много хората, които са участвали в проекти и да са ги ръководели, да са участвали в апликационните форми, проектиране, избор на изпълнител, въвеждане в експлоатация, свързано със Закон за обществени поръчки и Закон за устройство на територията. Претендирам, че имам добър поглед и знам какво трябва да се оптимизира, за да се случват нещата.
-Не ви ли разколебаха последните скандали в коалицията?
-Това е въпрос на различие, едни мислеха, че ако имаме избран лидер, ще е по-добре за изборите. Други си мислехме, че по-добре да продължи колективното лидерство, защото изборът на един би демотивирало гласоподавателите на другите партии. Изборът на лидер не се прави три седмици преди изборите. Това беше огромното различие, но не е нещо, което може да взриви Реформаторския блок. Едни хора, като се поскарат и после като седнат пак на масата, връзките изглеждат по-силни.
Tags: Костадин Марков
Още по темата
Костадин Марков: Къде са уп...
Потопът в Бургаско бе голяма трагедия, която за пореден път показа,...
Костадин Марков: Трябва да ...
Зам.-председателят на СДС Костадин Марков за бъдещето на десницата ...
Костадин Марков: Ще се бори...
По отношение на РБ синият депутат каза, че Блокът е в много добра...
Костадин Марков: Десницата ...
Мъчим се да накараме колегите от всички партии, които участваха в Р...
Костадин Марков: СДС не се ...
СДС е 27 години в българската политика, преживяла е много победи и ...
Костадин Марков: Не се бори...
„Взехме мандата, за да дадем последна възможност на ГЕРБ и управляв...
Костадин Марков: Взехме ман...
Реформаторският блок взе мандата за съставяне на правителство, за д...
Костадин Марков: Парламент...
В рамките на 43-то Народно събрание трябва да се направи опит за съ...
Костадин Марков: Мажоритарн...
Лично аз се противопоставих още на първото внасяне в парламента, бя...
Костадин Марков: Състезание...
Участие на зам.-председателят на СДС и депутат от РБ Костадин Марко...