Избори
Костадин Марков: Преференцията дава голямо предимство на Реформаторския блок
Костадин Марков е водач на бургаската листа на Реформаторския блок. Местният лидер на СДС приема преференцията като допълнителен стимул за кампанията на „реформаторите” и прогнозира, че тази възможност за гласуване ще повиши изключително много избирателната активност сред симпатизантите на обединената десница.
Как се отразява на кампанията ви това ,че всички социологически проучвания прогнозират влизане на Реформаторския блок в Народното събрание? Мобилизира ли ви или ви отпуска опасно?
Общо взето човек въобще не трябва следи обществено-политическите процеси, за да му мине през главата мисъл, че Реформаторският блок може да не влезе в парламента. При по-висок праг на евровота се представихме много добре, а при очакваната сега активност и при изключително силната игра с преференциите, която ще се разрази в Реформаторския блок, е лудост да се смята, че стои въпрос с влизането ни в парламента. По-скоро въпросът се състои в това колко ще е голямо влиянието ни там.
Вие сте единствената формация, за която постоянно се прогнозира, че ще се разпадне, всеки ден се обяснява ,че лидерите ви са в тежки междуличностни конфликти и …накъде отивате?
Вече спираме да се впечатляваме от такива приказки. Минахме през няколко тежки битки заедно. Аз не отричам, че има някои търкания между нас, конфликти, сигурно има и караници. Това обаче е типично за демократичните партии. Няма как да не се получава това особено, когато става дума за сбор от няколко партии. Въпреки това смятам ,че коалиционната култура и възпитанието надделяват. Продължаваме да сме единни и нямам никакви опасения, че Реформаторският блок може да се разцепи.
Стратегически ход ли беше това ,че десетина дни преди изборите се отказахте от това да изберете лидер на блока? Дори Радан Кънев, който демонстрира самочувствие на един бъдещ лидер, отстъпи.
Не бих казал, че Радан Кънев отстъпи. Смятам, че разумът надделя във всички партии в блока. Да, имаше малко емоция, имаше различни виждания ,но те са свързани с различните политики. Едни смятаха, че ако имаме общ лидер, това ще даде импулс на блока, а други хора смятаха, че ако се стигне до този избор, това ще предизвика демотивация в хората ,които подкрепят Реформаторския блок. Общо взето се възприе консервативният подход да няма избор и да се отива на избори за парламент в сегашния формат. Аз лично смятам, че това е правилното решение.
Всички сте заедно, но сам казвате, че като демократична партия при вас има търкания и различни мнения. Може ли преференциалният вот да доведе до напрежение и колизии между съставните партии в блока?
Какво значи да доведе до колизии? Да се сърди някой, че са го изместили с преференции? Това е демокрацията. Когато имаш самочувствието, че искаш доверието на хората, трябва да вярваш в името и влиянието си. Ако пък друг има по-голямо влияние и получи повече преференции, ами нищо лошо. Така е решил избирателят. Стискаш ръката на победителя и после пак работите заедно. Смятам, че преференцията ще даде голямо предимство на Реформаторския блок. При нас тя много играе. Прогнозирам почти до 90% преференции в нашите гласоподаватели. Няма лошо. Ще се вдигне резултатът. Въпросът е после да се овладеем и да няма сърдити.
А чисто технологично как един кандидат от блока ще играе преференциално на изборите , а същевременно ще носи и гласове на блока?
Хубавото е това, че за да пуснеш в кръгчето преференциален вот за 1,2,3,4 или 5, или 6…преди това трябва да си зачеркнал номера на бюлетината на Реформаторския блок, т.е – 7. Всички са длъжни да зачеркнат 7 и после неистово да се доказват. Аз харесвам тази истерия, която се получава при нас. Специално в Бургас наблюдавам изключителна активност в тази посока. Това много ме радва, защото означава висока избирателна активност.
По време на обиколките ви из Бургаски региона какво искат от вас хората, какво очакват?
Особеното в хората, които следят процесите в страната е това ,че искат промени, искат реформи в почти всички сфери на държавата. С такива хора разговорът е, разбира се, аналитичен, задълбочен, говори се с аргументи. Хората приемат някои от тях, други не приемат. Масово обаче хората ни казват по тези срещи „Аз трудно перживявам, аз се грижа за семейството всеки ден и е трудно”. Говорим за стандарта на хората, но за това няма еднозначен отговор. Ще бъде бавен, дълъг процес. Имаме ясен план, по който това да се случи. Дай Боже да имаме достатъчно влияние, за да се случи това.
Неутрални анализатори казват, че ако едно правителство наистина проведе необходимите реформи по начина, по който те трябва да се направят, то тогава това правителство ще бъде прогонено с камъни и дървета и вероятно никога повече няма да бъде избрано. Реформаторите готови ли си за такава самоубийствена мисия и да си сложат главата в торбата?
Това е типично за десницата. Обикновено, когато тя управлява, се генерира някакъв ресурс, приход, вдига се стандартът, правят се необходимите реформи, след което идват едно или две леви управления, които изпукват натрупаното. Разбира се, това е най-опростенчески казано, но долу-горе така се случва. Все още има политически сили, които са готови да жертват известен период от управлението, когато са принудени да правят реформи, отразяващи се на имиджа им.
Мръсна дума ли е „ГЕРБ” в Реформаторския блок? Можете ли да работите заедно?
Едни не могат да ги понасят, други са по-добре настроени към тях. ГЕРБ, какво значи ГЕРБ? За едни ГЕРБ е Бойко Борисов. Много хора се настройват. Аз лично познавам и работя в община Бургас с много хора от ГЕРБ. С удоволствие бих работил с тях на други места. Какво лошо има да работиш заедно с Ивелина Василева, с Томислав Дончев, с Фандъкова, с Димитър Николов, мога да изброя още куп грамотни и способни хора от ГЕРБ. Различно е отношението, разнопосочно. Каквото решение се вземе общо, това ще бъде. Аз лично обаче смятам, че ще се търси партньорство във формата ЕНП.
От всички политически сили тук в Бургаски регион казват, че проблемите са едни и същи и кандидат-депутатите от различните партии изразяват готовност да работят заедно с опонентите си за решаване на тези проблеми. Как тълкувате тази готовност и това миролюбиво послание?
Най-лесно се постига обединение около регионални проблеми и политики. То е просто. Всеки знае от какви пътни възли има нужда, от какви пречиствателни станции, от какви комуникации, от какъв бизнес климат да се създаде. По-трудно е когато става дума за геополитики. Отношението към Русия ни разделя, отношението към Южен поток ни разделя. За регионалните теми съм убеден, че може да се постигне съгласие по абсолютно всички проблеми. Досега съм бил в местната администрация и съм се опитвал да работя с всякакви депутати от всички цветове, стига да е полезно за Бургас. Смятам, че това е нормално.
Вие с какво бихте бил полезен с опита си в Парламента за хората от Бургаска област?
Най-малкото аз участвам в един много сложен процес, какъвто е усвояването на евросредства. От самото кандидатстване до провеждането на процедури, до самото изпълнение и въвеждане на обекта в експлоатация. Това е един много сложен процес и честно казано малко хора в страната са управлявали толкова проекти, с колкото аз съм се сблъсквал през последните седем години. В това отношение смятам, че мога да бъда полезен, защото този процес е свързан със Закона за устройство на територията, Закона за обществените поръчки, със Закона за общинската собственост и с куп други закони, в които се чувствам доста подготвен и бих бил полезен, за регионалните политики пък въобще не говоря, защото смятам, че там съм един от хората, които знаят какво трябва да се случи.
Ако смятате да влезете в Парламента с няколко готови законопроекта в папката си, смятате ли, че с тях ще нарушите нечий комфорт и ще объркате някакви изградени схеми, които са в ущърб на хората?
Не е само Законът за обществените поръчки, ами и всички други процеси, свързани с прилагането му, от начина за създаване на комисиите, технологията на провеждането на избора на изпълнител, прозрачността, електронното подаване на документи, което според мен трябва да се форсира, защото то поставя в равни условия всички. Не само това, а и отношенията бенефициент – управляващ орган или управляващ орган-Брюксел. Има много неща в норматимната база, които трябва да се пипнат, за да се случи честното усвояване на европейските фондове, за да бъде полезно за страната. Безспорно ще се наруши някакъв комфорт, но по-скоро е важно да се създава комфорт за Държавата. Аз твърдя, че в момента част от законите създават по-скоро дискомфорт на бенефициентите, например. Може да се коригира така, че да се облекчи администрацията. Администрация не е мръсна дума. Там работят хора, които искат искрено да си вършат работата хубаво, но понякога законите им пречат. Така че ние ще пипнем законите не само в посока „Дайте да хванем крадците и да спрем злоупотребите”, разбира се и в тази посока ще работим, но е важно да улесним работата на служителите, които работят с тази материя, за могат да се научат да взимат решения, да поемат отговорност. Самата работа да им е по-лека.
Гласувайки с бюлетина номер 7 какво получават хората, като възможности в следващите четири години, ако мандатът е пълен, разбира се?
Дано да имаме достатъчно влияние, да участваме в управлението на страната, за да можем да осъществим реформите, които сме си поставили за цел в програмата. Реформи в почти всички сфери ,но първо в съдебната система, в икономиката, в социалната сфера…нека не ги изброявам. При всички случаи държавата се нуждае от много сериозен ремонт и първо трябва да се започне от Конституцията.
Tags: Костадин Марков
Още по темата
Костадин Марков: Къде са уп...
Потопът в Бургаско бе голяма трагедия, която за пореден път показа,...
Костадин Марков: Трябва да ...
Зам.-председателят на СДС Костадин Марков за бъдещето на десницата ...
Костадин Марков: Влизането ...
Коалиция „Реформаторски блок – Глас народен” подари атрактивно шоу ...
Костадин Марков: След избор...
Ние сме обречени оттук нататък България да се управлява в коалиции...
Костадин Марков: Ще се бори...
По отношение на РБ синият депутат каза, че Блокът е в много добра...
Костадин Марков: Десницата ...
Мъчим се да накараме колегите от всички партии, които участваха в Р...
Костадин Марков: СДС не се ...
СДС е 27 години в българската политика, преживяла е много победи и ...
Костадин Марков: Не се бори...
„Взехме мандата, за да дадем последна възможност на ГЕРБ и управляв...
Костадин Марков: Взехме ман...
Реформаторският блок взе мандата за съставяне на правителство, за д...
Костадин Марков: Парламент...
В рамките на 43-то Народно събрание трябва да се направи опит за съ...