Политика
Законът Пеевски – Цонев
Законът „ЗА ИКОНОМИЧЕСКИТЕ И ФИНАНСОВИ ВЗАИМООТНОШЕНИЯ С ДРУЖЕСТВА, РЕГИСТРИРАНИ В ЮРИСДИКЦИИ С ПРЕФЕРЕНЦИАЛЕН ДАНЪЧЕН РЕЖИМ И ТЕХНИТЕ ДЕЙСТВИТЕЛНИ СОБСТВЕНИЦИ“ е поредната провокация към обществото целяща да обезсърчи нестихващите протести срещу компрометираното и нетърпимо управление на БСП, ДПС и Атака. Това е така защото:
- Като цяло законът не постига нито една от целите заложени в мотивите на авторите.
Забраните за пряко участие на фирми от някои офшорни зони в стопанския живот на страната атакува страничен и по-маловажен проблем, защото такива преки участия не са много на брой. - Законът забранява преките участия, но изрично изключва забраните за дъщерните фирми на офшорните дружества, както и за дъщерните офшорки на дружества регистрирани в България, или в ЕС.
- Поради изключенията посочени в т. 2 забраните в закона напълно се обезсмислят. Регистрирането на дъщерни дружества и в едната и в другата посока е въпрос на незначителни усилия, време и пари.
- Законът не решава далеч по-често срещания и несравнимо по-голям проблем у нас – вливането в български фирми и прането на офшорни пари под формата на кредити, или на гаранции по кредити. Участието на тези пари в обществени поръчки и в икономически проекти изтласква изправните пред закона фирми чрез дъмпингови цени поради лесното и евтиното кредитиране характерно за прането на пари.
- Законът се позовава на списъка от офшорни зони изчерпателно посочен в ЗКПО, но не покрива редица други офшорни юрисдикции с много по-богата история в българския криминален живот. (Цуг, Кипър, Малта и др.)
- Поради изтъкнатото по-горе, безпрепятствено се заобикаля и условието да бъде обявен действителния собственик на капитала на фирмите в стопанския живот на страната, тъй-като законът нито ограничава офшорните кредити и гаранции, нито изисква доказателства за това кой е собственик на капитала на офшорните гаранти и кредитори.
- Поради палиативния характер на закона като цяло, както и на всичките му забранителни норми, чрез правния принцип „на основание от противното“, законът Пеевски – Цонев вместо бариера пред прането на пари, се превръща в инструктивен документ как законно и безнаказано да се инвестират в българската икономика парите на финансовите престъпници изнесени в офшорни зони.
Tags: Реформаторски блок
Още по темата
Божидар Лукарски: Не смятам...
Интервю за БНТ с министъра на икономиката и председател на СДС Бож...
Позиция на политически съюз...
Оценяваме представянето на РБ на парламентарните избори на 5 октомв...
РБ: Актуализацията на бюдже...
Оставката на правителството на Орешарски е успех за едногодишните у...
РБ: Настояваме за ревизия н...
Настояваме, ревизията на действията на отиващата си власт, особено ...
РБ: Чрез гаранцията от ББР ...
Орешарски да каже знае ли за издаването на гаранция за „Южен поток“...
РБ ще противодейства решите...
РБ категорично се противопоставя срещу т.нар. „Закон за КТБ“ и срещ...
РБ: България да влезе в Евр...
Позиция на Реформаторския блок във връзка с информацията, изнесена...
Позиция на Реформаторския б...
Борбата за разпределянето на властови порции между БСП и ДПС за пор...