Румен Христов: Служебното правителство трябва да се заеме с решаването на наболелите проблеми

06.03.2013

Insert thumbВ интервю за предаването „Под лупа” на телевизия „Европа” заместник-председателят на СДС Румен Христов каза, че високият процент безработица е може би най-големият проблем пред българските граждани. Като политик с опит, който е бил земеделски министър в служебните правителства на Ренета Инджова и Стефан Софиянски, той смята, че служебното правителство трябва да се формира изключително бързо и да се заеме с решаване на наболелите проблеми. То може да подготви законодателни промени, които да бъдат приети по-късно от следващото НС и парламент.

- Г-н Христов, вече е ясно, че до изборите ще имаме служебно правителство. Вие имате опит в две служебни правителства. Според Вас какъв трябва да бъде съставът на един нов служебен кабинет?

 - Целия състав едва ли мога да коментирам, но винаги се е очаквало това да бъдат изявени специалисти в сферите, в които ще бъдат министри. Има достойни хора в България, биха могли да бъдат намерени такива министри, за да могат да решат злободневните проблеми на обществото. Знаем, че българските граждани излязоха на улицата заради високите сметки за ток и ниските доходи. Едва ли ниските доходи ще могат да бъдат решени в рамките на този парламент, но важната задача на това правителство е да успокои обстановката в страната, да продължи работата по монополите и високите цени и, разбира се, да проведе изборите. Това е най-важната задача на правителството; те трябва да са демократични, прозрачни, честни, без съмнения за злоупотреби.

- Президентът Плевнелиев очерта своите виждания относно служебния кабинет, тъй като той самият е бил част от Министерския съвет. Той смята, че трябва да има промени по отношение на вицепремиерите. Как ще коментирате това?

 - Според мен е нормално и логично министърът на финансите да не бъде вицепремиер, защото по този начин съответният вицепремиер става много силен. Аз мисля, че г-н Дянков беше единственият финансов министър за тези 23 години, който беше и вицепремиер. Хубаво е вицепремиерът да е човек с поглед към икономиката като цяло, защото иначе се сблъскват функциите на финансовия министър, който трябва по принцип да казва „не”, който трябва да пази бюджета и да провежда рестриктивна политика, и, от друга страна, тези на вицепремиера, който трябва да стимулира икономиката, да подпомага производството. В тази посока президентът е прав.

- Той предложи да има още двама вицепремиери. Единият да бъде по труда и социалните грижи, а другият да отговаря за управлението на еврофондовете.

- Еврофондовете са особено важни за България, особено при кризата, която се е разразила в света и в Европа. Чуждестранни инвестиции, такива каквито очакваме, не получаваме, така че усвояването на средства от ЕС е изключително важно. Президентът Плевнелиев беше част от кабинета и има  добра представа как работи едно правителство. Това според мен е една добра стъпка. Предвид на създалата се ситуация в страната, вицепремиер, който да отговаря за социалните въпроси, е много необходим. Според мен проблемът на българските граждани не са ниските доходи, които наистина са ниски, най-ниските в Европа, но основното е големият процент на безработица. Официално 500 000 души са безработни, ако към това число сложим и така наречените „обезверени”, това означава, че почти във всяко българско семейство има безработен. За да се обърне малко по-голямо внимание на икономическия растеж, на търсене на възможности за подпомагане на групите, които са в социално неравностойно положение, един вицепремиер би бил добър координатор.

- Можем ли да направим връзка с отпреди 16 години. Горе-долу по същото време беше сформирано правителството на Стефан Софиянски. Хората бяха по улиците, имаше политическа и икономическа криза.

 - По това, което помня, напрежението беше много по-голямо, обстановката беше много по-тежка. Имаше невероятна зърнена криза, на мен се падна тежката задача да решавам този проблем, заедно с кабинета, разбира се. Това, което помня и ми прави впечатление, е, че тогава въпросът беше решен много бързо. Тогава президентът Стоянов, който беше в длъжност само от един месец, наруши Конституцията в името на гражданския и социален мир. Той не прие предложението на БСП за съставяне на второ правителство с министър-председател покойния Николай Добрев. За един кратък период от време назначи служебно правителство. Забавянето на действията на президента в момента не е полезно за страната. Едно по-бързо назначаване на служебно правителство би успокоило обстановката в страната, ще има към кого да отправят своите въпроси българските граждани. Очевидно е, че ще има предсрочни избори, но те не са фатални, защото редовните щяха да бъдат в началото на юли. Институцията президент е изключително важна по време на криза. В момента той поема управлението на цялата страна.

- Вие сте човек с опит в две служебни правителства и не мога да не Ви попитам дали с Вас някой не е водил разговори?

 - Разговори с мен в тази посока не е имало. Аз съм заместник-председател на СДС, предстоят ни избори и ние работим много активно. Аз вярвам, че ние ще постигнем добър резултат и ще имаме едно сериозно представителство на тези хора, които вярваха в промените, които искаха демокрация, които искаха членство в ЕС и НАТО. Те трябва да имат своите представители в парламента. Аз ще работя в тази посока.

- Не се осъществи идеята за така нареченото програмно правителство, предложена от Иван Костов. Имаше ли изобщо възможност за сформиране на такова правителство?

 

- В нашата Конституция няма такава форма „програмно правителство”. Искам да кажа, че това е архитектурно достойнство на Андрей Карлович Луканов. Помним първото правителство на Димитър Попов, в което участва и Иван Костов. За мен програмните правителства са правителства, които замитат следите на нещата, които са се случили. Спомням си тогава големите очаквания за това какво ще се случи с външния дълг на България, по какъв начин ще се преструктурира икономиката и т.н. Аз смятам, че участието на представители на СДС в това правителство беше една груба грешка, защото ако не бяхме участвали в него, ние щяхме да имаме много по-добър резултат на изборите и щяхме да спечелим едно солидно мнозинство на първите свободни демократични избори. Това разколеба нашите избиратели, размиха се противопоставянията между бившата номенклатура и хората, които искаха промяна. Сега да се говори за програмно правителство, и то от съпредседател на парламентарна група, която има 14 народни представители, е просто несериозно.

 - Господин Костов твърди, че така ще се отговори на исканията на протестиращите.

 - Исканията на протестиращите като цяло са справедливи и ние ги подкрепяме. Техните политически искания, ние от СДС заявихме, че сме за свикване на Велико народно събрание, но нека да постигнем консенсус в обществото. Има опасност да свикаме едно ново Велико народно събрание от 400 души, които да нямат ясен мандат, даден от избирателите, и да се превърне в една говорилня в продължение на година, година и половина и да нямаме резултат, какъвто искаме. Най-важната задача на Великото народно събрание е да отменим в Конституцията наличието на Велико народно събрание и да вменим тези функции на обикновеното НС. Икономическите искания на българските граждани са много основателни, но са изцяло във функциите на изпълнителната власт.

- Каква според Вас ще бъде ролята на обществените съвети?

- Изграждането на такива съвети при премиера и при министрите е може би по-логично, защото аз очаквам там да бъдат професионалисти от съответните сфери. Съветът, който беше формиран от президента с цел сваляне на напрежението в българското общество, грешната формула в него беше, че заедно с протестиращите, които бяха 5-6 души, бяха поканени около 30 души, представители на добре познати организации. Случи се така, че имаше представители на монополи, а гражданите се бориха именно срещу тях. В целия демократичен свят тези, които искат да направят нещо, да променят, трябва да използват старата формула на участие чрез партийно представителство.

- Според Вас как ще се развие политическата криза, защото именно срещу партиите са хората на улицата? Как това напрежение би могло да се тушира?

- На първо място формирането на служебно правителство, започване на спешни действия за решаване на наболелите проблеми на българските граждани от служебното правителство.


Tags: Румен Христов

Още по темата

thumb 28.10.2019

Участие на Румен Христов в ...

Понеделник, 28 октомври, 19.30 часа

thumb 28.03.2019

Медийни участия на СДС за п...

Участия в БНТ и България Он Ер

thumb 21.03.2019

Румен Христов: Европа е изп...

Участието на председателя на СДС в "Плюс-минус" по Нова телевизия

thumb 18.03.2019

Участие на Румен Христов в ...

Понеделник, 18 март, от 17.30 часа

thumb 16.03.2019

Участие на Румен Христов в ...

17 март от 11.10 часа

thumb 26.01.2019

Председателят на СДС Румен ...

Запис на разговора в обзорното седмично предаване

thumb 26.01.2019

Румен Христов пред ТВ "Европа"

Видео с участието на 26 януари

thumb 24.01.2019

Румен Христов: Коалиция с "...

От СДС предлагат и да бъде намален броят на народните представители...

thumb 24.01.2019

Участиe на Румен Христов в БНР

24 януари, четвъртък, 12.15 часа

thumb 17.01.2019

Участие на Румен Христов в ...

17 януари, четвъртък, от 20.00 часа.