Телевизия
Румен Христов: Това, което СДС се опитва да прави ежедневно, е да се върне отново при своите симпатизанти
В студиото на предаването „Под лупа” на телевизия „Европа” заместник-председателят на СДС Румен Христов даде повече информация за състоянието на СДС след сътресенията в партията през последните месеци. СДС се подготвя активно за предстоящите избори и не отчита отлив на членове. Дясната партия е против провеждането на референдум за АЕЦ "Белене" и призовава своите избиратели да не гласуват на него. Тя предлага провеждането на референдум „за” и „против” тютюнопушенето едновременно с предстоящите избори през лятото
- Каква е ситуацията в момента в СДС след бурните събития в края на миналата година?
- От гледна точка на кампанията, която провеждаме, нещата вървят нормално. По устав трябваше да проведем избор за общински и областни председатели. Това се случва в момента. Да, имаше трусове в партията във връзка с напускането и изключването на някои наши членове. Много пъти съм казвал, че всеки седесар е важен, но това е така, когато той работи за собствената си партия, а не за чужда. Тези хора видяха своето бъдеще на друго място и аз им пожелавам успех. Ние се подготвяме за предстоящите избори и вървим напред.
- Много се спекулираше в медиите, че масово напускат цели общински организации. Има ли истина в тази информация?
- От общинските организации, които са напуснали почти с цялата си членска маса, това е свищовската организация. Имаме единични случаи в други организации, но държа да подчертая, че те са единични случаи. Отлив няма. Главният секретар съобщи за напуснали 63-ма, а приетите нови са няколкостотин.
- Каква е оценката на ръководството на СДС за издигнатите кандидатури за Конституционния съд и тяхното неприемане? Това отрази ли се на имиджа на СДС?
- Сътресенията, които се случиха в партията, бяха именно свързани с кандидатурата, която издигнахме. Ние смятаме, че СДС няма по-достойна кандидатура от тази на г-н Петър Стоянов и това беше един тест за нашата парламентарна група. Без никакви мотиви те отказаха да подкрепят тази кандидатура. Тогава г-н Петър Стоянов се отказа, което е нормално, при положение че неговите депутати не искат да го подкрепят. Смятам, че Конституционният съд е една изключително важна институция и мястото на г-н Стоянов беше там, защото освен като член на този съд, аз го виждах и като негов председател, предвид големия му авторитет. При положение че България няма сенат и горна камара, Конституционният съд играе тази роля. Влизането на човек с много богат политически опит, добър юрист, щеше да помогне за демократизирането на органа и страната като цяло, но нашите народни представители показаха, че не са от групата на СДС и явно обслужват други интереси.
- Не е ли странно, че атаките към Петър Стоянов, избран от СДС за президент, дойдоха не от БСП, левицата, а от десницата?
- Това беше най-необяснимото за нас. Г-н Стоянов е бил заместник-министър, депутат, народен представител, председател на СДС и президент, избран от повече от 2 милиона и половина българи. Две бяха възможните кандидатури. Тази на г-н Филип Димитров, който също е юрист, но има ангажименти зад граница, тъй като е посланик на ЕС в Грузия, и другата най-ярка фигура е именно тази на г-н Петър Стоянов. Нашите депутати се отнесоха крайно неуважително към тази сериозна кандидатура. Това показа кои народни представители са на СДС, а кои на една друга формация, водена от г-н Иван Костов.
- В Националния съвет на СДС се обсъждаше идеята да се противопоставите на така наречения псевдосин елит. Това са депутати, които минават безметежно от един парламент в друг. Това ще престане ли? Вие казахте, че ще сложите мандатност.
- Да, това се обсъжда и най-вероятно скоро ще вземем решение на някои от предстоящите национални съвети. Смятаме, че е логично да бъдат два последователни мандата. След прекъсване може да се кандидатства отново. В СДС има много хора, които през цялото време са работили за него, а не са получили нищо. Същевременно има хора, които също са работили и през цялото време получават по нещо от СДС.
- Предлагам да се обърнем към г-н Александър Йорданов.
- През седмицата стана ясно, че СДС възражда отново легендата на прехода - вестник „Демокрация”. Вие сте един от създателите на СДС. На 10.02.1990 г. излиза първият брой на вестник „Демокрация”. Какво помните именно Вие от този ден?
Ал.Й.: Много неща помня. Аз самият участвах тогава и с текстове, и с всякаква помощ. Беше празник и ние за този празник ще разкажем още в първия брой на възстановения вестник „Демокрация”. Спомням си, че хората се редяха на опашки пред вестникарските будки по улиците на София, за да го купуват. Спомням си, че продавачи на вестника бяха дори известни български интелектуалци. Ентусиазмът беше огромен, хората за първи път виждаха едно честно, отговорно, морално слово и за първи път в български печатен орган след близо половин век можеше да се прочете нещо срещу комунистическия режим, да се чуе и гласът на Европа. Аз използвам случая да благодаря на това ръководство на СДС, което беше охулвано по невероятен начин особено през последните месеци. Но е факт, че тези хора, които може да не са така гръмки имена, не са така известни като тези, които непрестанно от години циркулират в публичното пространство, те подават ръка за възраждането на една легенда в българския демократичен печат и мисля, че им дължим една човешка благодарност. Аз говоря от името на демократическата интелигенция в България. Точно тази интелигенция, въпреки че е залята от множество издания, нещо не й достига във вестникарското, журналистическото слово.
- Г-н Йорданов, на какво ще залагате, за да привлечете нова аудитория към възобновения вестник „Демокрация”? Кога излиза първият брой?
Ал.Й.: Новият вестник ще бъде седмичник за политика, култура и общество. Той ще бъде дом на демократите, на хората на духа и творчеството, ще коментира и анализира, ще отстоява национални и европейски ценности. Той ще подава ръка на доброто, а престъпните деяния ще ги отхвърля, ще ги критикува. Ще подкрепяме всяка мисъл и идея, които водят към успеха на новата кауза на България. Мисля, че е много важно да кажем, че българските граждани влязоха в Европа, но те още не са европейци по доходи. Каузата на СДС е именно тази нова кауза, която СДС формулира - българите да живеят достойно, сигурно, с европейски доходи. „Демокрация” ще се опита да изрази тази кауза убедително. Първият брой разчитам, че ще излезе в четвъртък, на 24 януари.
- Г-н Христов, каква е позицията на СДС относно националния референдум за АЕЦ "Белене"?
Р.Хр.: СДС заяви, че няма да участва в този референдум и призовава своите симпатизанти да не гласуват. Ние смятаме, че изборът ще бъде неинформиран. Това е една специфична материя, едва ли повече от 100 души в България са напълно наясно с всички проблеми, които поражда този казус, и е много нечестно въпрос, който не е решен повече от 30 години, минали са много правителства...
- От БСП обявиха, че който гласува „за” на този референдум, т.е. подкрепя позицията на БСП, всъщност дава глас против кабинета „Борисов”. Може ли първото национално допитване да се превърне във вот преди истинския вот?
Р.Хр.: То вече се превърна. Както беше споменато от десен политик, това е най-скъпото социологическо проучване. Около 30 милиона ще плати българският народ, за да видим двата основни опонента, БСП и ГЕРБ, как са разположени няколко месеца преди изборите. Според мен това не трябваше да се случва по този начин или поне не трябваше да е в края на мандата. БСП, които много искат да построят тази електроцентрала, управляваха няколко пъти страната, можеха да го направят, а не да прехвърлят един сложен въпрос, който ще има последици години наред за българските граждани.
- От СДС предлагате друг вид референдум – „за” и „против” тютюнопушенето. Там полемиката е крайна. Защо мислите, че референдумът ще реши въпроса?
Р.Хр.: Бяхме упрекнати, че сме най-старата демократична формация в България, а същевременно се обявяваме против допитването до българските граждани. Ние не сме против провеждането на референдум, но нека той да бъде по въпрос, който може да бъде оценен, разтълкуван и разбран от всеки гражданин. Няма по-ясен въпрос от това дали някои граждани са „за” или „против” тютюнопушенето. СДС не е нито „за”, нито „против”, той иска по въпрос, който е ясен за всички български граждани, да се проведе референдум. Ние ще предложим референдумът да се проведе заедно с предстоящите избори, защото ще бъде много по-евтино.
- БСП коментираха, че този референдум „за” и „против” тютюнопушенето е излишен, защото може да бъде решен в НС. Как ще коментирате?
Р.Хр.: Това е така, но и референдумът за АЕЦ „Белене” също можеше да бъде решен от правителството на г-н Станишев, но не се реши. Тъй като са много полярни мненията, виждаме много остра съпротива от тези, които пушат, затова нека българските граждани да се произнесат.
- Кои са най-важните приоритети на СДС до изборите?
Р.Хр.: Това, което се опитваме да правим ежедневно, е да се върнем отново при нашите симпатизанти. Много социолози казват, че дясното в България е някъде между 600-800 хил. души. Ние не очакваме да получим всички тези гласове на предстоящите избори, но ще се опитаме да привлечем максимален брой от тях отново при нас. Прави впечатление, че тези хора не гласуват за други формации, те останаха верни на дясната кауза, на демократичната кауза. По една или друга причина обаче не излизат и не гласуват. Целта е да ги привлечем отново като избиратели, за да могат те да имат представители в следващия парламент. Безспорно ние ще защитаваме интересите на малкия и средния бизнес, а и на едрия бизнес, защото ние сме дясна формация. Смятаме, че не трябва да се изземва толкова много от икономическите субекти, най-вече фирмите, които работят за тази страна. Това е дясна политика и ще я отстояваме и за в бъдеще. По тази причина и не гласувахме тазгодишния бюджет, защото видяхме доста леви стъпки в тази посока. Например увеличаването на минималната работна заплата, увеличаване на облагаемия минимум, запазване на съотношението работодател-работник 60-40. Ако искаме да станем социална държава, първо трябва да станем богата държава. В момента е много рисковано, тъй като изземвайки допълнителни средства от фирмите, ние ги обричаме на фалит.
ИНТЕРВЮ НА НИКОЛАЙ ЛЕФЕДЖИЕВ
Tags: Румен Христов
Още по темата
Румен Христов: Европа е изп...
Участието на председателя на СДС в "Плюс-минус" по Нова телевизия
Румен Христов: Коалиция с "...
От СДС предлагат и да бъде намален броят на народните представители...