Пресконференции

Общинското и областното ръководство на СДС в Русе застават зад позицията на синята централа

28.11.2012

Insert thumbОбщинското и областното ръководство на СДС в Русе застават зад позицията на синята централа. Общинското и областно ръководство на СДС - Русе коментираха днес пред медиите развитието на събитията от понеделник, 26.ноември, в централата на сините в София. Те оповестиха ,че техни представители не са присъствали на Националния съвет и не са гласували за предложените три оставки. Обяснението им е в изключителната ангажираност от страна на местното ръководство, поясни Юлиян Гарелов. Общинското и Областно ръководство на СДС Русе подкрепят взетото вчера /26 ноември 2012 година/ решение от Националният изпълнителен съвет на СДС като принципно и правилно. Думата за по- широко представяне бе дадена на Драгомир Драганов – областен председател на СДС - Русе. „Русенските структури на СДС не са радостни от изключването. Но в една, каквато и да е организация или партия, има устав, който е задължителен за всеки членуващ в нея. При нарушение, всеки би трябвало да е готов да понесе санкция.

Важното е да се каже днес, че от парламентарната група на СДС не се съобразяват с решенията на Националния изпълнителен съвет и те искаха да бъдат нещо като втори център за водене на политика. Този акт е недопустим за една демократична организация каквато е СДС и за една правова страна. Винаги мнозинството, каквото и да е то, трябва да изпълнява взетите решения, докато малцинството би трябвало да се подчинява. Тук става въпрос за нежеланието на част от сините депутати да присъстват на Националните изпълнителни съвети /НИС/ и респективно да не се съобразяват с решенията взети с участието на представителите от местните структури. Примерно, на НИС от 15 май т. г. е взето решението СДС да не участва в "Синята коалиция с останалите партии в предстоящите избори, направени са след това и вътрешни избори за председател на партията. Дори след това НИС не променя състава си от преди 15 май, като политиката на Мартин Димитров продължи да бъде за сближаване с ДСБ и "Синята коалиция". В момента, в който членската маса на СДС избира пътя, по който партията да върви самостоятелно на избори, парламентарната група не се съобразява с него и възниква недоразумение и конфликт. Всяко такова изключване от групата ще доведе предимно до икономически проблеми за СДС, защото субсидията която носи всеки народен представител в централата обезателно ще намалее.

Днес, 27 ноември, в 12 часа предстои да се проведе НИС, на което ще бъде номинирана кандидатурата за член на КС по предложение на СДС. Изрично е оповестено, че сините депутати трябва да подкрепят тази кандидатура. Ако някой от членовете, участвали във форума е на различно мнение и я отхвърлят, ще бъдат изключени от партията. Това няма да намали силата и влиянието на СДС.

Що се отнася до няколкото депутати, изключени вчера, в предходни периоди на парламентарните избори те самите са били номинирани еднолично от Мартин Димитров и Иван Костов/, както става и с русенския депутат Михаил Михайлов, който не се е явявал на предварителни избори, а е спуснат директно от партийното ръководство. Аналогичен пример за такова действие са депутатите Димо Гяуров и Мартин Димитров. Въпреки че в случая имаше уставно нарушение, русенските представители на СДС се съобразяват и гласуват направените предложения и тримата днес са депутати.
Картината обаче се получава съвсем различна от русенският депутат, излъчен от редиците на "Синята коалиция". Близо от година и нещо той не е посещавал ул.„Борисова“ 51, както и местните общински структури в Русенска област. Работата му се заключава в това на две седмици да дойде в Русе и да направи едно изявление без да се среща със симпатизантите си, членската маса и ръководството на "Синята коалиция" тук на място. Такова чудо не се случва на територията на Русенска област.“

Попитан не звучи ли по сталински въпросът с изключването на представители с различно мнение, Ю. Гарелов заяви:„Народните представители по право би трябвало да участват н заседанията на НИС. В случая, те не желаят да отидат на заседанието на НИС, след като са били поканени и молени преди това. Те не искат да участват в този дебат, защото на тях така им е казано – да не участват в него. В такъв случай е невъзможно те да бъдат информирани за решението от заседанието. Свидетели сме на една двулична позиция от страна на народните представители. Бих искал да добавя към анализа на г-н Дамянов следното. Падат маските, маските падат в една коалиция от преди 4 години /става въпрос за "Синята коалиция"/ в която СДС влезе с открити намерения и чисти сърца, но от отсрещната страна получи единствено двуличието. Най - логичния финал, в който няма любов, а по-скоро само омраза е този.“

Попитан какво ще се случи с групата в Общинския съвет в Русе, Гарелов каза: "В Общинския съвет групата на "Синята коалиция" се запазва и ние ще държим за добрата работа с ВМРО, защото сме почтени играчи. Ние се стремим от много години да има морал в политиката. Така тя ще придобие друго лице и измерение. Когато един депутат, представлявайки даден регион, той трябва да се съобрази с мнението на избирателите си и структурата, която го издига. Нашият депутат е в парламента да защитава не собственото си мнение, а това на своите избиратели.“ Драгомир Дамянов добави: „Една фигура като бившия президент, излъчен от СДС Петър Стоянов не може да бъде бламиран от една парламентарна група. Петър Стоянов е признат в САЩ и Европа, а неговите съпартийци бламират лицето на българската демокрация. Това си го обяснявам с голямата неприязън между бившия министър - председател и бившия президент по времето на управлението на СДС. С две думи - междуличностната неприязън доведе до това разделение. Ето например, като ставаше въпрос за избора на Екатерина Михайлова, което стана по предложение на БСП и СДС...тогава ние, от СДС, подкрепихме кандидатурата и с 47 гласа и затова нямаше санкция от НИС на СДС. Каквито и прегрешения да има Петър Стоянов, СДС няма възможност да го издигне и подкрепи самостоятелно. Трябва да се потърси подкрепата на други сродни партии, за да бъде издигнат за конституционен съдия. С всички прегрешения - все пак ГЕРБ е част от ЕНП !“

Гарелов отбеляза: „Парламентарната група на СДС, по повод ширещото се кой кого подкрепил и кой на кого бил патерица, изрази мнението на онзи, който по принцип никого не харесва. Или другия също не го харесва!. Това е мнението на всички, които днес сме застанали пред вас медиите. Той никого не харесва! Това мнение е внушено и на народните представители от Синята коалиция. Това е по-голямата истина и е по-логичната истина, която ще се доказва от по нататъшните действия. Днес ставаме свидетели на политически акт, като номинираме за конституционен съдия седесар, това не е акт за управление на държавата

Ние искаме в Конституционния съд да има представител на СДС и не непременно председател. Цената, заплатена от сините, ако това питате, е мандат от 9 години за един човек от СДС.“
Любомир Митев заяви: „НС взе решение да не гласува в подкрепа на бюджета на правителството за 2013 година. Каква по-голяма опозиция от това да гласуваш срещу бюджета на едно правителство?. Демокрацията съществува когато всеки има собствено мнение по даден въпрос и до момента на вземане на колективно решение с мнозинство. След като е взето такова решение, никой няма правото на различно мнение. Ако не му харесва,  си взема шапката и напуска. Това е демокрация. Не може твоето мнение да е различно от това на 1000 души от партията ти и ти да си отстояваш своето, пренебрегвайки останалите! Това не е демокрация!“

Източник: RuseInfo


Tags: Юлиан Гарелов