Вътрешнопартийни избори
Ваньо Шарков: Вземат дясното на абордаж, защото не сме единни
Интервю с кандидатът за председател на СДС Д-р Ваньо Шарков в Новинар
26 юни 2012г.
Ваньо Шарков е роден на 25 септември 1962 г. в Белоградчик. По професия е лекар. Депутат е в 40-ото и 41-вото Народно събрание от квотата на Синята коалиция, зам.-председател на парламентарната комисия по здравеопазване. Той е един от претендентите за председател на СДС, след като Мартин Димитров подаде оставка.
- Г-н Шарков, неотдавна обявихте, че искате подкрепата на всички в СДС заради лидерския пост, кои са тези „всички”?
- Аз съм абсолютно категоричен, че искам подкрепата на разумните и членове на СДС, които наистина вярват в смисъла и силата на съюза. Категоричен съм, че няма да правя никакви сделки за поста, нито пък ще се забърквам в сложни схеми. Не желая да получавам гласове срещу постове и прочее пазарлъци. Искам да спечеля честно, в открито състезание и с ясната концепция, която предлагам. Затова съм 20 години в СДС и сега се кандидатирам, за да отвоювам СДС от нечистоплътни политически и икономически посегателства. Няма да позволя корпоративни или чужди политически интереси да надделеят над мечтата, с която създадохме СДС.
- След 20 години тази мечта не се ли превърна вече в мираж, минаха много години?
- Няма мечта, която да е забравена. Аз непрекъснато повтарям, че е време да пуснем ръцете на онези деца, които водехме по митингите. Те вече са големи и трябва да им трасираме пътя, за да могат да правят модерна политика, като съчетаем тяхната инициативност и креативност с опита и, надявам се, поуките от грешките, които ние сме си взели. Това трябва да се случи за доброто на онези деца от онова време и в името на скъпия и съкровен спомен, който носим за СДС. Трябва също така да дадем мотивация на местните структури да работят активно и да решават конкретни проблеми на хората по места. Тази мотивация може да се получи, ако успеем да сведем националната политика на местно ниво. Аз съм категоричен, че ще подкрепя всяка креативна инициатива на местните организации и заедно с тях ще я отстоявам навсякъде, където е нужно.
- От години няма нови политики – нито вляво, нито вдясно, вие как ще съумеете да консолидирате разочарованите десни избиратели?
- Първото, което е необходимо, за да бъде консолидиран десният избирател, е да се спрат раздорите в това политическо пространство. На избирателя на традиционната десница трябва да бъде предложен единен десен политически субект, който да защитава националните интереси без популизъм, който да бъде гарант за спазване на демократичните ценности в страната, гарант срещу подмяната на историята на демократичния преход, пазител на европейския проект на България. В края на краищата демократична, европейска България днес нямаше да е възможна без СДС и обединената традиционна десница. От разпиляната автентична десница печелят най-много БСП и безбройните им олигархични кръгове, които червените си създадоха през всичките тези години. Има достатъчно красноречиви примери за това, че единната десница е способна да управлява, и то много добре. Ако сме отговорни политици, ако чувстваме дълг към желанието на своите избиратели, ние ще намерим начин да преодолеем разделението, защото 300 000 избиратели, които на последните местни, европейски и национални избори подкрепиха проекта Синя коалиция, очакват тъкмо това от нас. Затова аз заставам категорично на позиция, че трябва да направим СДС силна политическа структура, която да изгради дясното обединение около себе си. Само по този начин ще можем да дадем максимално представителство на десните избиратели в едно бъдещо управление на страната, което да реализира модерни, новаторски политики.
- Не ви ли притеснява обстоятелството, че десните политически сили в Европа в момента, поради кризата, не са в апогея на своето развитие?
- Когато десницата управлява, тя извършва сериозни реформи, които не винаги могат да бъдат посрещнати еднозначно от страна на избирателите. Но за сметка на това, след всяко дясно управление в държавите, остава финансов стабилитет и ясна посока на развитие, променя се статуквото. Това води до по-добър жизнен стандарт за гражданите. От друга страна, в България очевидно лявата вълна не е висока, защото няма апетит към създаването на нови леви партии. Аз виждам, че се раждат нови формации с претенции за вписване в десния политически сектор без оглед на това дали тези партии изповядват десни ценности. Те просто се опитват да вземат на абордаж дясното. Правят го, защото ние, от традиционната десница, не сме единни.
- Възможно ли е всички десни партии да се обединят, след като всички те са лидерски партии?
- Всяка от тези партии трябва да извърви своят път към обединението. Ако аз стана лидер на СДС, ще направя всичко възможно партията да върви убедено и ускорено по този път. Вярвам, че и другите ще го направят. Всеки, който говори за самостоятелно явяване на вота, трябва да даде ясен пример на хората кога такава политика на разделяне е била успешна. Видя се, че не е успешна на последните президентски избори, не беше успешна и на европейските избори през 2007 г., когато СДС и ДСБ се явиха с отделни листи. След като не могат да бъдат намерени такива примери, то тогава трябва да се намерят стъпките за единение. Смятам, че нашите симпатизанти от години чакат това.
- По ваша преценка възможно ли е десните сили у нас сега да преборят опонентите си от левия спектър, след като оттам излъчиха и председател на ПЕС?
- За мен по-важно е СДС и останалите партии отдясно да направим така, че БСП да не участва в следващото управление на държавата. Ако това изисква от нас да участваме в едно реформаторско мнозинство с ГЕРБ и др., то ние сме длъжни да го направим. Защото това е нашата историческа мисия и ние нямаме право да я предаваме.
- Като лекар вие винаги вземате страната на колегите си, смятате ли, че този болен – здравеопазването ни, вече се вдига на крака?
- Това, което виждам през последните години, за съжаление е липса на желание да бъде осъществена сериозна реформа в сектора. Всяка една от партиите, които участваха в управлението, идваха със заявки за промени, но пропускаха първата година от мандатите си, когато имаха високо обществено одобрение за реализиране на реформи, а после затъваха в блатото на равнодушието и безхаберното отношение както към пациентите, така и към лекарите. Всеки се явява на избори с определена програма, имаше и доста големи съвпадения в тях, но явно няма политическа воля за реализация.
- Как ще коментирате последния скандал в "Пирогов", където се лекуват пациенти от цяла България?
- "Пирогов" трябва да бъде институт за спешна медицинска помощ. България и нашето здравеопазване имат нужда от един такъв стълб на здравеопазването. Трябва да се вземе предвид и фактът, че върху дестабилизацията на ресора оказва влияние и честата смята на шефове на НЗОК, както и на министрите. При отсъствие на възможност за дългосрочна политика в този ресор се получават такива ситуации. Тук-там непрекъснато ще избухват такива малки бомбички, които няма да направят българското здравеопазване по-добро. Напротив, ще го дестабилизират в очите на пациентите.
- Напоследък няма скандали около НЗОК, дали това не означава, че нещата там се уравновесяват?
- Това се дължи на огромния финансов ресурс, с който разполага касата. 3 милиарда лева не са малко пари. Има доста нечисти интереси, които постоянно атакуват тази структура и правят опити да я използват и източват. Липсата на воля да бъде въведена електронната здравна карта е всъщност съучастничество в източването на финанси от касата.
- Ще тръгне ли реформата, за която се говори от много години?
- Няма да тръгне скоро. А и предстоят парламентарни избори и никой никога не е посмявал да прави реформи преди това. Ще се гледа да няма протести както на лекари, така и на пациенти. Тази относително спокойна атмосфера ще се наруши след следващия вот.
Още по темата
Любомир Иванов е новоизбран...
Председателят на Националната комисия по вътрешнопартийни избори Лю...
Вътрешнопартийни избори за ...
На 14 октомври 2012г. /неделя/ ще се проведат извънредни вътрешнопа...
Места за гласуване на Вътре...
Места за гласуване на ВЪТРЕШНОПАРТИЙНИ ИЗБОРИ ЗА ЗАМ.ПРЕДСЕДАТЕЛ Н...
Заявление за съгласие, Анке...
Заявление за съгласие, Анкетна карта и Декларация на кандидата за З...
Правилник за работа на Наци...
Правилник за работа на Националната комисия по провеждане на вътреш...
Правилник и Методически ука...
Методически указания по прилагане на Правилника за работата на НКВИ
Критерии и принципи за опре...
Критерии и принципи за определяне на кандидати за Зам.председател н...
Хронограма за провеждане н...
Хронограма за провеждане на вътрешнопартийни избори за Зам.Председ...
Резултати от втори тур на п...
Националната комисия по вътрешнопартийни избори обявява за избран з...