Румен Христов: Важното е в момента да консолидираме партията

17.05.2012

 

primary thumb

Румен Христов  Зам. председател на СДС в предаването "Здравей, България" по Нова ТВ

 

Водещ Евгений Генчев: Продължаваме с драмата вдясно. Кратко припомняне. Преди няколко дни ръководството на СДС взе решение да разтрогне коалицията с ДСБ, повече няма да има "Синя коалиция", в която участват Иван Костов и Мартин Димитров. Мартин Димитров подаде оставка, както беше казал и по- рано, че ще направи, в момента лидерът на СДС е такъв в оставка. За негов заместник, за негови заместници се спрягат Борис Марков и Румен Христов. Румен Христов е мой гост тази сутрин в "Здравей България", Румен Христов беше и кандидат за президент от Съюза на десните сили, една коалиция, която беше съставена за президентските избори. Добро утро!

 

Румен Христов: Добро утро!

 

Водещ: Венци Мицов знаете ли кой е? Нетрадиционен въпрос като за начало.

 

Р. Христов: Не мога да се сетя в момента.

 

Водещ: Венци Мицов беше кандидат за вицепрезидент заедно със Светослав Витков. Вчера Венци Митов побликува статия, в която пише, че спрягат вас за председател на СДС, и написа така Венци Митов, за когото вие не се сещате кой е: този човек със Светльо почти го бихме на изборите.

 

Р. Христов: Изборите за президент са нещо много различно от парламентарните избори. Обикновено там се гласува за тези, които имат шансове. Още от самото начало след номинацията ми. . . Между впрочем искам да заявя, че аз не съм никак, не съм горял от желание да бъда кандидат за президент на "Синята коалиция". Реши се, че партията трябва да има и "Синята коалиция" трябва да има представител на тези избори, знаейки предварително, че това е кауза пердута. Аз влязох в една битка, която беше обречена за мен, просто защото вярвам на партията си и исках да помогна на партията си.

 

Водещ: Да, но на тези избори мажоритарно. . . вие тогава казахте поемам отговорност за резултата от изборите, лично поемам отговорност. На тези избори мажоритарно вие взехте 2 процента, даже под 2 процента и наистина едва не ви биха музиканти. И аз вчера си зададох въпроса как човек поема отговорност - просто заявявайки, че поема отговорност за нещо, или по някакъв друг начин. Наистина ли имате самочувствието, че можете да ръководите партията СДС след резултата на президентските избори?

 

Р. Христов: Ние не говорим в момента за ръководството на партията, ние говорим какво ще се случи след решението на Националния съвет.

 

Водещ: Спрягат се две имена за председателство на СДС - вашето е едното от тях.

 

Р. Христов: Вижте Румен Христов е доказал през годините, че може да работи за СДС и работи за СДС без значение дали е на някакъв пост, дали е редови седесар или е заместник-председател.

 

Водещ: Румен Христов, за да стане председател, би трябвало да очаква подкрепа не само сред съпартийците си, а и сред хората, които са симпатизанти, нали така.

 

Р. Христов: Господин Генчев, през годините статистиката показва, че кандидатите за президент вземат горе-долу резултатите на политическите формации, които са ги издигнали. Така беше и при господин Неделчо Беронов, така беше и при господин Калфин. Разбира се, на финалната права, когато имаш балотаж, резултатите се увеличават.

 

Водещ: Резултатите на СДС при формата, който беше направен тогава - не "Синя коалиция", а Съюз на десните сили, е 60-70 хиляди гласа, това ми казвате.

 

Р. Христов: А не. . . Пак ви казвам, че гласуването за президент е различно от това за парламентарни избори, но резултатите са близки.

 

Водещ: Казвате, че са сходни резултатите.

 

Р. Христов: Ние бяхме на около 6 процента до момента, до който ние не гласувахме заедно с БСП и ДПС вот на недоверие на правителството. Тогава се сринахме на около 2 процента. Вие какво очаквате? С 2 процента подкрепа за "Синята коалиция", а аз не бях кандидат на "синята коалиция" поради. . .

 

Водещ: На изборите, последните, "Синята коалиция" взе 7 процента, ако не се лъжа.

 

Р. Христов: Не, не, аз ви говоря към момента на влизане в надпревара и след гласуването за вот на недоверие към ГЕРБ ние имахме 2 процента. И вие очаквате формацията, която има 2 процента. . .

 

Водещ: Два процента според социолозите. Е, това е друго. . .

 

Р. Христов: . . . според социолозите, аз да взема 25 процента. Е, няма как да стане това нещо, нали, и аз също го знаех това нещо, че няма как да стане. Има протестен вот, има вот на млади хора, които гласуват, така да се каже, за техни симпатизанти, и така нататък.

 

Водещ: Ще поемете ли СДС, ако ви предложат? Ако ви изберат от ръководството на партията.

 

Р. Христов: Аз съм поемал всякакви отговорности, включително и отговорността да бъда кандидат за президент, знаейки, че няма да спечеля. Така че, ако се вземе решение за поемане в този тежък момент за кратък период от време на тази отговорност, сигурно ще се съобразя с решението на партията.

 

Водещ: Бихте ли се съгласили да поемете партията СДС, ако знаете, че вие ще бъдете последният й председател?

 

Р. Христов: Тази угроза съществува за всеки, но аз смятам, че СДС може да се възроди и трябва да се възроди. СДС трябва да се себеутвърди, да се еманципира, да се обърне към множеството избиратели, които през годините по една или друга причина не са при нас, и да тръгне напред. Аз смятам, че това разделяне е по-честно за избирателите. Тези, които харесват господин Костов, ще гласуват с чиста съвест за него, а тези, които не харесват господин Костов, ще гласуват за СДС и може би двете формации ще имат по-голямо представителство в следващия парламент. Така е по-честно.

 

Водещ: И тогава да се съберат отново. Изглежда невъзможно.

 

Р. Христов: Да, за една бъдеща коалиция вдясно, защото аз смятам, че следващото управление на България трябва да бъде дясно. Много е важно. Ние не трябва да допуснем управление на БСП. Това, което аз много не харесвам в "Синята коалиция", по-скоро в парламентарната група на "Синята коалиция", че ние по отделни поводи гласуваме заедно с БСП. Недопустимо е това.

 

Водещ: Сега дясно ли е управлението на България?

 

Р.Христов: Вижте с всички условности, с всички условности то е дясно или поне е дясноцентристко. Най-малкото защото господин Борисов запази данъчните ставки, удържа заедно с финансовия министър финансовата дисциплина, за това, че има крупни обекти, който по някакъв начин стимулират икономиката, за това, че все пак той е член на Европейската народна партия, да не забравяме.

 

Водещ: Питам ви, защото отношението ви, на седесарите, към ГЕРБ е като че ли разделителната линия. Онези от вас, които са категорично за коалиция или по-скоро вървят към коалиция с ГЕРБ, като че ли биха шута, ако ползвам вестникарските заглавия, на Иван Костов.

 

Р. Христов: Не, ние сега не може. . .

 

Водещ: Вчера може би обърнахте внимание на онова, което каза Мартин Димитров. Мартин Димитров каза, че зад това разцепление вижда дългата ръка на човек, който е отвън, и посочи, че онези, които бяха против коалицията, са все от места, където има някаква форма на коалиция с ГЕРБ.

 

Р. Христов: О, не, не. Хората, които подкрепиха това решение, са от софийската организация, пловдивската организация, бургаската, русенската, кърджалийска, хасковска, кюстендилска, пернишка и т.н. Така че. . .

 

Водещ: Софийската работи много добре с ГЕРБ в общинския съвет. Това е публично известно.

 

Р. Христов: Да, но освен тях има много големи организации, които подкрепиха това решение. Вижте сега, нека да не търсим сценарий. Аз гарантирам за себе си, а и за хората, които взеха това решение, че ние не сме имали абсолютно никакви контакти с представители на ГЕРБ. Ние не можем да говорим за коалиране в този парламент, защото ние в момента имаме един парламентарен съюз "Синя коалиция", който е легитимен и който аз подкрепям. След като сме си сложили подписа, ние трябва да извървим пътя заедно. . .

 

Водещ: Да не се разпадате.

 

Р. Христов: Разбира се. . .

 

Водещ: Вие сте против разпадането на. . .

 

Р. Христов: Разбира се. . .

 

Водещ: . . . парламентарната група на "Синята коалиция".

 

Р. Христов: Разбира се. Ще ви кажа само, аз бях против създаването на тази коалиция преди три години. Но след като тя беше учредена, аз не съм казал нито една лоша дума за нея и съм работил за нея. Понеже ние сега говорим за следващо явяване, взимаме решение за следващо явяване. Но коалиране с ГЕРБ в този парламент няма как да стане.

 

Водещ: А в следващ парламент бихте работили за това, това е естественият път на автентичната десница - да се коалира с ГЕРБ според вас.

 

Р. Христов: Ами, с БСП ли да се коалираме?

 

Водещ: Не. Това ли е изборът - с кого да се коалирате?

 

Р. Христов: А какъв е изборът, а какъв е изборът?

 

Водещ: Ами, не знам, в едни предишни години, за които милеят седесарите, изборът беше милионите по площадите, които след това отиват до урните и пускат синята бюлетина.

 

Р. Христов: О, ние мечтаем за това време, но то няма да се върне, нека да бъдем прагматици и реалисти.

 

Водещ: Прагматично и реалистично СДС трябва да се коалира заедно с ГЕРБ след следващите избори.

 

Р. Христов: След следващите избори ние ще се коалираме с формация, която има сходни на нашите виждания за управление на страната.

 

Водещ: ГЕРБ е такава формация.

Р. Христов: Ще видим програмата им, новата им програма.

 

Водещ: Онова, което чувате и виждате от г-жа Кунева, на какви мисли ви навява - че тя е, ще цитирам Иван Костов, последната червена, ох, последната кукувица, която опитва да снесе червено яйце в гнездото на сините, или е десен политик според вас?

 

Р. Христов: Вижте, аз не желая да коментирам нито г-н Костов, нито г-жа Кунева, те са лидери на други формации. Нека да видим как ще се развие формацията на г-жа Кунева, да видим нейната програма, да видим хората, които ще изпълняват тази програма, и тогава ще решим по какъв начин ще си взаимодействаме. . .

 

Водещ: Вижте, наистина няма нужда да. . .

 

Р. Христов: . . . или няма да си взаимодействаме.

 

Водещ: . . . няма нужда да коментираме изразните средства на лидера на ДСБ. По-скоро обаче за хората, които ще пуснат бюлетина за вас на следващите избори, да знаят - ще се насочите към управляващите, които. . . и да преценят хората доволни ли се от управлението в момента, за да гласуват за по-десния му вариант СДС, или пък г-жа Кунева, която също се. . .

 

Р. Христов: Съюзът на демократичните сили трябва да направи всичко възможно да има едно сериозно представителство в следващия парламент, за да може да бъде коректив и подкрепа на политическа партия ГЕРБ, за да може да се състави дясно правителство. Ляво правителство начело с БСП е вредно за България. Основният опонент на Съюза на демократичните сили, повтарям за не знам кой път, е БСП. Не че сме щастливи от управлението по всички сфери на ГЕРБ, но все пак те са по-малко зло в сравнение БСП. Нека да бъдем абсолютно откровени - ние сме антикомунистическа формация, за нас гласуват антикомунистите, хората, които преживяха тежки години преди 10 ноември и които ги помнят. Ние избрахме младо ръководство на Съюза на демократичните сили. Междувпрочем аз съжалявам, че г-н Димитров си подаде оставката. Има такива моменти, когато печелиш, има такива моменти, когато губиш. Г-н Димитров работи много всеотдайно за Съюза на демократичните сили не трябваше да играе ва банк. В политиката не се играе ва банк, защото понякога се случва и да загубиш. В крайна сметка преглъщаш и продължаваш напред. Та, ние избрахме младо ръководство и в лицето на г-н Димитров, и в лицето на г-н Марков, и в лицето на главния секретар. . .

 

Водещ: Той каза, че не иска да легитимира коалиция като тази, която беше направена за президентските избори. Мисля, че. . .

 

Р. Христов: Коалицията, която беше направена за президентските избори, не съм я правил аз. Аз обикалях страната. Разбира се, и аз имах отношение, но идеята тогава беше да видим дали събирането на производните на СДС, защото всички тези партии. . 

 

Водещ: Да.

 

Р. Христов: . . . са производни на СДС, ще донесе. . .

 

Водещ: До какво би довело.

 

Р. Христов: . . . някакъв положителен резултат. Да, до какво би довело.

 

Водещ: Добре. Да ви питам друго. С ДСБ имате ли различия чисто идеологически, в принципите? Ето онова, което казвате вие - антикомунизъм, АЕЦ "Белене" например беше една от основните теми за десницата през последните месеци. Та с ДСБ, СДС и ДСБ имат ли идеологически различия?

 

Р. Христов: Вижте, значи, трябва да се изговорят много неща, свързани с историята, за които нямаме време и за които аз няма да говоря.

 

Водещ: Не.

 

Р. Христов: Искам да ви кажа, че по много теми ние имаме сходни позиции, но за мен конкретно и за хората, които взеха това решение, СДС, не СДС, извинявам се, ДСБ е непредвидим и несигурен партньор.

 

Водещ: Заради?

 

Р. Христов: Несигурен партньор заради това, че там текат процеси. Напуснаха много важни фигури от съюза на. . .

 

Водещ: От ДСБ.

 

Р. Христов: . . . от "Демократи за силна България", от една страна.

 

Водещ: Младите лъвчета на Костов, както ги написаха в. . .      

 

Р. Христов: Да. А непредвидим партньор от гледна точка на това, че ние имахме вътрешни избори, на които се явих аз в "Синята коалиция", аз чаках три месеца вицепрезидент, той не се появи. В крайна сметка коалицията беше напусната от господин Костов. И аз изпаднах в една ситуация три месеца кандидат на "Синя коалиция" и месец и половина бях кандидат на Съюза на десните сили. Значи, когато тръгваме на дълъг път, ние трябва да вярваме в човека и в партията, която е до нас. Аз много настоявах, нека да кажа за.. .

 

Водещ: Проблемът е с лидера, проблемът е с лидера, каза. . .

 

Р. Христов: . . . аз много настоявах да бъда кандидат на "Синята коалиция" и тогава от ДСБ казаха, че няма да разрешат да се явя с това име, защото ще има юридически спорове. Аз настоявах да подадем така документите, а като има юридически спорове, ДСБ да обяснят на десния избирател защо нямат кандидат. И водил съм официални разговори, това господин Мартин Димитров не може да го отрече, че след като се случиха всички тези циркове, аз много категорично исках да се откажа от надпреварата.

 

Водещ: Те тогава твърдяха, че всъщност ДПС имат пръст в цялата тази работа. Нещо между другото, което Ива Николова, кандидат за кмет в Габрово. . .

 

Р. Христов: О, господин Генчев, ние с вас говорим. . .

 

Водещ: Говорихме го тогава. . .

 

Р. Христов: Говорихме на тая тема.

 

Водещ: Да.

 

Р. Христов: Нека някой да го докаже. Значи, аз съм готов да ми върнат разпечатката 10 години назад. Аз господин Ахмед Доган не съм го виждал повече от 12 години и не съм го чувал. Аз нямам с. . . Господин Костов се среща с представители на ДПС. . .

 

Водещ: ДПС.

 

Р. Христов: . . . а не Румен Христов. Нека да забравим това нещо.

 

Водещ: Друго обаче, друго обаче искам да ви питам.

 

Р. Христов: Не, не, нека да довършим. Упрекваха ме, че на първичните избори аз ще получа подкрепа от ДПС. Нито един глас не съм получил. Упрекваха ме, че на президентските избори ще получа подкрепа от ДПС. Нито един глас не съм получил. Аз съм седесар. Заявявал съм го многократно и казвам: аз съм седесар и ще работя за СДС без значение каква позиция имам.

 

Водещ: Последен въпрос имам. По отношение на натиска, който беше оказан на ДСБ от страна на СДС. Кажете ми, ако бъркам. Вие искахте и евентуално бихте продължили коалицията с ДСБ, само че, ако го няма техният лидер, ако той направи крачка встрани. Дори това каза Мартин Димитров: ако Костов беше направил крачка встрани, "Синята коалиция" щеше да я има, нали така?

 

Р. Христов: Не мога да кажа дали е със сигурност така, но хипотезата да я има беше по-голяма. Но разберете, че не е много етично пък ние да казваме кой да бъде лидерът на ДСБ.

 

Водещ: Именно, това щях да ви попитам. Представете си пък обратната ситуация, в която ДСБ казват: продължаваме "Синята коалиция", но без Мартин Димитров или без Румен Христов.

 

Р. Христов: Да, да. Аз лично не искам да квалифицирам ДСБ и да коментирам господин Костов, както не желая и те да коментират нас. Значи, те са отделни формации. нека да си рашават по какъв начин продължават.

Водещ: Румен Христов. Благодаря ви за този разговор. В крайна сметка кандидат за председател на СДС или не?

 

Р. Христов: Не, не, не.

 

Водещ: Не е кандидат за председател на СДС.

 

Р. Христов: Това е много рано да се решава. Важното е в момента да консолидираме партията. Очаквам тези, които вчера загубиха, да останат при нас, както аз останах навремето при тях. Нека да бъдем заедно и за в бъдеще.

 

Водещ: Успех в това да стегнете редиците, за да има повече. . .

 

Р. Христов: Благодаря ви.

 

Видео от разговора с Румен Христов виж тук


Tags: СДС, Румен Христов

Още по темата

thumb 05.11.2019

Румен Христов: Постигнахм...

Имаме 193 общински съветници, 150 000 гласа в национален мащаб, зая...

thumb 28.10.2019

Участие на Румен Христов в ...

Понеделник, 28 октомври, 19.30 часа

thumb 31.05.2019

Румен Христов: Благодаря от...

Резултатите от Евроизбори 2019 са добра новина за българската демо...

thumb 15.05.2019

СДС към Стефан Тафров: Не в...

Ще сезираме ЦИК за Вашата кражба на символите и името на СДС и непр...

thumb 28.03.2019

Медийни участия на СДС за п...

Участия в БНТ и България Он Ер

thumb 27.03.2019

Шанс за дясното - разговор ...

Видео от "Още от деня"

thumb 21.03.2019

Румен Христов: Европа е изп...

Участието на председателя на СДС в "Плюс-минус" по Нова телевизия

thumb 18.03.2019

Участие на Румен Христов в ...

Понеделник, 18 март, от 17.30 часа

thumb 16.03.2019

Участие на Румен Христов в ...

17 март от 11.10 часа

thumb 26.01.2019

Председателят на СДС Румен ...

Запис на разговора в обзорното седмично предаване