Валентин Стоянов: Нужни са сериозни финансови и административни облекчения за гражданите и бизнеса

09.03.2009

 

Нужни са сериозни финансови и административни облекчения за гражданите и бизнеса

 

Валентин Стоянов - секретар по икономическата политика на СДС пред Градски вестник

 

 

Г-н Стоянов, след срещи в Брюксел тези дни премиерът Станишев отново имаше повод да ни убеждава, че финансовата криза няма да засегне България, защото се предприемат адекватни и правилни мерки. Смятате ли че е така?

- В условията на финансова криза, растящи лихви и цени гражданите и бизнесът трябва да получат сериозни финансови и административни облечения. Основните механизми за въздействие в тази насока са в ръцете на правителството, но абсурдното е, че то не приема нищо за въвеждането и изпълнението им.

А какво според Вас трябва да се предприеме?

- Ясно е, че ключът към борбата с кризата е в това правителството да изземва по-малка част от доходите ни, да ни осигурява по-голяма стопанска свобода и да не харчи парите на данъкоплатците за абсурдни проекти като държавни голф игрища, държавни банки за „развитие" и царски чешмички!

Това означава по-ниски данъци. Какви са предлаганите от СДС данъчните ставки?

- Факт е, че обща мярка, прилагана във всички антикризисни планове на водещи икономики, е именно намаляването на данъчната тежест. Редуциране на ДДС ставката на 18% например, би оставило в гражданите и бизнеса поне 700 млн. лв. в рамките на около година. Изключително важно за икономиката би било и въвеждането на процедури за ускорено възстановяване на ДДС - в рамките на един месец. Премахване на данъка върху дивидентите пък би облекчило инвеститорите с допълнителни 150 милиона лева.

Но тези идеи не се възприемат от сега управляващите?

- За съжаление, не. И тази година не беше прието предложението на СДС едноличните търговци да се облагат с 10%, вместо със сегашните 15%. Ние смятяме, че по отношение на патентните данъци би могло да се мисли в посока свобода на избора, т.е. занаятчиите да имат право да избират между това да плащат патентен данък или да минат на облагане по общия ред. Друга опция е намаляване на местния данък, плащан при прехвърляне на недвижими имоти и автомобили, от сегашните 2% до 4% (в зависимост от общината) на 1%, да речем. От гледна точка качеството на пътищата, винетните такси също изглеждат твърде завишени и може да се мисли за редуцирането им.

А какви са вижданията ви по отношение на осигуровките?

- Ние от СДС вярваме, че съществено намаляване трябва да претърпи и осигурителната тежест - при това с поне 10%. Осигуровките представляват сериозна тежест както за работещите, така и за работодателите, като основен проблем е и това, че срещу тях не се получават нито качествено здравеопазване, нито високи пенсии! Скорошно изследване на Световната банка (с участие и на български икономисти) показа, че намаление на осигуровките с под 10% би довело до запазване на около 100 хиляди работни места в България.

Значи ли това, че намаляването на размера на осугуровки би било надеждна мярка срещу очакваното неизбежно увеличение на безработицата?

- Да, тъй като намалените разходи за труд би стимулирало бизнеса да запази по-голям брой работници и служители. В СДС смятаме, че временно намаляване на значително завишените през тази година осигурителни прагове, също би било решение в правилната посока. Факт е, че никой работодател не би искал да съкращава обучени работници, в които е инвестирано с години. Проблемът е, че икономическата криза принуждава бизнесът да съкрати разходите си. Именно намаляване на разходите за осигуровки би намалило натиска върху бизнеса и би стимулирало работодателите да задържат кадрите в очакване на по-добри времена.

 

 

Но правителството предлага субсидии на работодателите, които запазват работни места, а не по-ниски осигуровки?

- Ние смятаме, че именно правилната осигурителна политика, а не субсидираната заетост, трябва да стои в основата на борбата с безработицата. Вместо осигуряване на „работни" места за по 100 лева месечно, държавата трябва да инвестира в далеч по-ефективните и смислени програми за квалификация и преквалификация на безработните.

Какви други конкретни антикризистни мерки се предлагат от СДС?

- Друго, за което настояваме, е решително намаляване на бюрокрацията и държавните регулаторни режими - и това също би могло да подобри икономическия статус на бизнеса и гражданите в условията на криза. Най-скорошен пример в тази посока е опитът на правителството да принуди 30 000 магазинчета (търговци на цигари) да се регистрират по ДДС. Ние изиграхме основна роля в осуетяване на тази идея! Пак ние сме тези, които от години защитават идеята за облекчаване на процедурите за получаване на разрешителни, за категоризации на туристически обекти, за регистриране на търговски обекти, за лицензиране извършването на редица стопански дейности.

СДС настоява и за намаляване на цените на ел.енергията, но се случва обратното. Защо аргументите ви не се уважават?

- Една от големите теми, които СДС повдигна през последните седмици, беше тази за намаляване цената на тока с 12-14%. Факт е, че всички енергийни ресурси поевтиняха драстично от лятото на миналата година. Особено осезаемо в ежедневието ни е намаляване цената на петрола, но през последната половин година около три пъти (!) са паднали цените на въглищата и природния газ на световните пазари. Сериозен спад има и в цената на ядреното гориво. При тази ситуация ние питаме защо Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) не редуцира цената на електричеството! Тя би трябвало да е функция от цените на суровините, но очевидно в България не е така. Българските граждани се нуждаят от справедлива цена на тока! Очевидно е, че през годините енергийните ресусрси претърпяват ценови колебания, както нагоре, така и надолу, но абсурдното е, че в България електричеството никога не поевтинява, а напротив - постоянно расте, каквато и да ситуацията с икономиката и цените на суровините...

 

 


Още по темата

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 24.11.2019

Участие на Румен Христов в БНТ

Понеделник, 25 ноември

thumb 17.11.2019

Участие на Румен Христов в БНР

18 ноември, 12.30 часа

thumb 14.11.2019

Д-р Антон Койчев: Деструкти...

Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...