Любен Петров: Гражданското общество трябва да бъде коректив на политическата система в България

22.01.2009

 

Участие на зам.-председателя на СДС Любен Петров в предаването на програма „Христо Ботев" на БНР „Добър ден".

Водещ: За да видим какво е отношението на партиите към обществения договор за провеждане на честни и демократични избори вече имаме връзка с Любен Петров, член на НИС на СДС. Добър ден г-н Петров.

Любен Петров: Добър ден на вас и на слушателите на радио "Христо Ботев".

Водещ: Вчера СДС подписа обществения договор. Гаранция ли е това, че предстоящите парламентарни избори ще бъдат свободни и демократични?

Любен Петров: За мен фактът, че се налага подписване на такъв обществен договор е знаков за България. След като гражданското общество изисква да се подпише такъв договор, явно има огромни съмнения дали предстоящите избори ще са честни и демократични.

Водещ: Според вас, как би могъл да бъде решен този голям проблем? Дали е достатъчно декларирането на добра воля от страна на партиите от най-широкия политически спектър и с подписването на този договор от страна на неправителствения сектор имате протегната ръка. Това всъщност какво означава, ще успее ли да се ликвидира проблемът с купуването на гласове, който видяхме, че е много голям през последните местни избори?

Любен Петров: Добрата новина в България е, че наистина гражданското общество започва да осъзнава своята роля и надявам се да намери своето място в обществения живот в България, защото те трябва да бъдат коректив на политическата система. Вчера наистина беше притеснително въпреки конкретните неща в обществения договор и въпреки доста обобщените клаузи, сами видяхте че някои от партиите направиха забележки, уточнения, щели да пишат допълнителни становища по този обществен договор, което показва че те самите не вярват на себе си. Аз се надявам това гражданско общество в България, веднъж завинаги да заработи и да бъде наистина коректив на управляващите, независимо дали ще са тези, дали ще са следващите, дали ще сме ние от СДС, но гражданското общество трябва да бъде коректив на партиите в България.

Водещ: Безспорно. С особено мнение, обаче подписаха документа, управляващите БСП и ДПС, освен това и някои депутати от движение НАПРЕД. НДСВ пък подписа документа като опозиционна партия, общо взето.

Любен Петров: Странно, наистина им препоръчвам, ако си мислят, че са опозиционна партия да напуснат парламента, за да предизвикаме предсрочни парламентарни избори, а не да се държат като опозиционна партия на думи, а на действия да подкрепят управляващите.

Водещ: Г-н Петров, а може ли след като управляващите подписват такъв документ с особено мнение изобщо някой да гарантира, че този договор ще бъде изпълнен и ще бъде действащ. Преди избори всички знаем, че много неща се обещават, но след това други се случват на практика. Кой може да даде такава гаранция?

Любен Петров: Лично моето мнение е и смятам, че СДС ще застане зад него е, че на всеки етап оттук нататък тези граждански организации, с които подписахме, трябва да следят всяко едно действие и всяко едно гласуване на тези политически партии, които го подписаха, за да може да се види и веднага да се сигнализира обществото, кой какво прави и кой изпълнява и не изпълнява този договор, защото в края на краищата много лесно е да подпишеш и да се снимаш пред камерите, много по-трудно е да го изпълниш този договор на практика.

Водещ: Да, много по-лесно е да си направиш PR. Г-н Петров още един въпрос по темата за изборите, дясното обединение е изключително актуално през последните дни. От ДСБ предложиха формат, в който да влязат те, заедно със СДС, заедно с БНС, РЗС и земеделците на Анастасия Мозер. ГЕРБ обаче изпадна от тази коалиция. Какво е всъщност отношението на СДС към предлагания формат?

Любен Петров: На последния Национален съвет на СДС стартира вътрешно допитване до своите членове, което надявам се ще завърши и с вътрешен референдум в партията - как да се явяваме на предстоящите евроизбори и избори за Народно събрание.Така или иначе в СДС винаги са действали демократични правила и за мен е много грешно да се поставя, че ръководството трябва да налага на своите членове вижданията си. Аз като заместник-председател на СДС оттук нататък винаги ще отстоявам, това, че ние първо трябва да се допитаме до нашите хора какво е мнението и становището им и тогава ние като ръководство на базата на техните мнения и виждания, да се договаряме изобщо дали ще правим коалиция, обединение, дали ще се явяваме сами на избори и под каква форма.

Водещ: Кога очаквате да имате яснота по този въпрос?

Любен Петров: Надявам се началото на март месец да мине цялостно обсъждане по структурите и на НС след това нещо да се обсъди и да се вземе решение.

Водещ: Ще имате ли достатъчно време от началото на март до самите избори да проведете самата си предизборна подготовка? Скъсява се времето.

Любен Петров: За СДС освен, че прави тези вътрешни обсъждания, е важно да прави и политика. За съжаление в България постоянно се изместват темите, вместо да се занимаваме с политика, вместо да внимаваме какво се случва на политическата сцена при нас. Какви договори се подписват, какви загуби търпи България от тази криза, кой е виновен и защо. За мен, коалиционната политика на десницата не е на дневен ред. В обществото има време, кога това да бъде решено. Сега е важно да се решат тези проблеми, да се открие кой е виновникът и той да понесе отговорност за тези щети, които понесе България.

Водещ: Благодаря ви. Любен Петров заместник-председател на СДС

 


Още по темата

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 24.11.2019

Участие на Румен Христов в БНТ

Понеделник, 25 ноември

thumb 17.11.2019

Участие на Румен Христов в БНР

18 ноември, 12.30 часа

thumb 14.11.2019

Д-р Антон Койчев: Деструкти...

Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...